В.о. міністра енергетики Юрій Вітренко повідомив українцям важливу новину: за його словами, Міністерство енергетики пропонує з 1 лютого обмежити ціну на газ для “вразливих” споживачів рівнем “хаб мінус” з додаванням певної граничної націнки постачальників і фіксувати таку ціну на рік.

Про це чиновник розповів на своїх сторінках в соціальних мережах.

“За нашими розрахунками мова йде про рівень ціни 5,36 тис грн, тобто на 44% менше, ніж середньозважена ціна в січні. Якщо нічого не робити, то потрібно очікувати, що ціна в лютому збільшиться ще приблизно на 15%”, — наголосив посадовець.

Як стверджує Юрій Вітренко, підконтрольна НАК “Нафтогаз України” компанія “Укргазвидобування” продаватиме постачальникам для “вразливих” споживачів газ за ціною “хаб мінус”.

Окрім того, наголошується, що ціна буде переглядатися раз на рік на підставі котирувань на біржі в листопаді, і таке ціноутворення є вигідним для видобувної компанії. Що важливо розуміти, поки ця пропозиція Міненерго знаходиться на стадії обговорення.

“Можуть бути “підводні камені”, зокрема юридичні обмеження; важливо врахувати всі ризики, зокрема ризик маніпуляцій з боку постачальників; нам потрібно спокійно пояснити МВФ, що мова йде саме про адекватні ринкові заходи, а не про відкат назад”, — наголосив Вітренко.

Посадовець запевнив, що відомство розгляне також альтернативні пропозиції, якщо вони кращі і швидше зможуть вирішити цю проблему.

Після проведення за дорученням глави КМУ моніторингу цін на газ для населення в січні, з’ясували, що основні постачальники — облгаззбути — постачають газ за середньозваженою ціною 9,6 тис грн (в діапазоні від 6,99 тис грн до 10,8 тис грн), газопостачальна компанія “Нафтогазу” — по 7,2 тис грн.

“Тобто у облгаззбутів в середньому ціна на 33% вище. Але при цьому їх частка “ринку” — 89%”, — пояснив Вітренко.

За словами чиновника, ціна “Нафтогазу” також не є ринковою через відсутність досконалої конкуренції на оптовому ринку. Головна причина цього, як запевняє Вітренко, домінування російського “Газпрому” на ринках Центральної і Східної Європи.

Раніше повідомлялося, що влада уже напрацювала два підходи, які “дозволять суттєво знизити тарифи на газ для населення”.

“Перший підхід — це формування тарифів на газ за формулою “ціна на європейських хабах “мінус” транспортування газу до України”, який пропонує Міністерство енергетики”, — наголосив Денис Шмигаль.

Окрім того, він додав також пропонується тимчасово обмежити маржу для газопостачальників.

За словами Шмигаля, також є пропозиція, щоб газопостачальні компанії почали активно конкурувати за базу споживачів, що призведе до зниження тарифів у межах відкритих торгів.