Нацполіція з початку року встановила особи понад 100 учасників незаконної вирубки і експорту лісу.

Про це розповів начальник Департаменту захисту економіки Національної поліції України, полковник Ігор Купранець, передає Корупція.Інфо.

"Збитки за відкритими кримінальними провадженнями склали понад 47 мільйонів гривень. Велика частина правопорушників – це керівники і співробітники лісових господарств, які, переслідуючи свої меркантильні інтереси, нехтуючи законом, діяли в інтересах комерційних структур, а не держави", – зазначив Купранець.

Він уточнив, що протягом 2016 року Нацполіція відкрила 505 кримінальних провадження у лісовій сфері, в тому числі 197 – у сфері службової діяльності, 113 – за розкрадання, 26 – за правопорушення, пов'язані з використанням бюджетних коштів, 12 – за вимагання та отримання хабарів.

"Гроші, зокрема, вимагали з підприємців за відпуск лісопродукції без відповідних документів, за відпуск лісу більш високої якості, ніж вказано в накладних, за видачу сертифікатів про походження продукції, за видачу лісорубних квитків. Суми варіювалися від 5 тис. грн до 4 тис. Доларів. За вказаними кримінальними провадженнями 86 особам повідомили про підозру у вчиненні кримінальних злочинів. 134 провадження направили до суду з обвинувальними актами. 125 осіб притягнули до кримінальної відповідальності", – повідомив начальник Департаменту захисту економіки.

Купранець також повідомив, що втручання Нацполіціі в боротьбу з незаконною вирубкою лісу дозволило в п'ять разів знизити обсяги вивезення необробленої деревини з України.

Тільки силами Департаменту вдалося досягти хороших результатів. За час проведення профілактичних заходів експорт лісопродукції знизився в 5 разів! Якщо раніше щомісяця на експорт було заявлено 1,5 – 2 тисячі вагонів, а в добу йшло 250-300, то за станом на сьогодні велика частина заявок відкликана, а в добу йде 50 вагонів,
– уточнив полковник Нацполіції.

За його словами, більшість корупційних схем, пов'язаних з незаконним експортом лісу, будуються на фальсифікації документації на продукцію.

"Торговці незаконно вирубаним лісом підробляють товарно-транспортні накладні або інші документи, які видаються лісогосподарськими підприємствами, щоб отримати сертифікати про походження незаконної лісопродукції для її подальшого експорту. Більш складну схему використовують державні підприємства лісової галузі при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності з підконтрольними підприємствами-нерезидентами, власники яких зареєстровані в так званих офшорних зонах. Ціна при експорті значно знижується, а в подальшому продукція продається в європейські країни за ринковими цінами", – пояснив Купранець.

Раніше Купранець заявив, що так звана "бурштинова мафія" в Рівненській області сформувалася з місцевих чиновників, керівників правоохоронних органів і кримінальних елементів.