Президент України Володимир Зеленський 4 листопада підписав Закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського управління”. Відповідний статус у документа з’явився на сайті Верховної Ради.

Документ вносить важливі зміни до трьох законів: “Про судоустрій і статус суддів”, “Про очищення влади” та “Про Вищу раду правосуддя”.

Законом вводиться новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

Призначати на посади 12 членів ВККС він наказує Вищій раді правосуддя за результатами конкурсу. Вища рада правосуддя буде формувати конкурсну комісію, до складу якої повинні входити: три представника Ради суддів і три міжнародних експерта з міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює в сфері протидії корупції.

Крім того, закон визначає порядок встановлення суддівської винагороди за єдиними правилами для всіх суддів незалежно від умов проходження ними кваліфікаційного оцінювання, оскільки всі судді рівні перед законом.

Законом скорочується склад Верховного Суду зі 120 до 100 суддів. При цьому їх посадові оклади зменшуються з 75 до 55 прожиткових мінімумів (з 145 200 до 106 480 грн).

Закон зменшує і число членів ВККС – з 16 до 12.

Також в законі сказано, що рішення про звільнення з посади члена Вищої ради правосуддя приймається за поданням Комісії по доброчесності та етики на спільному засіданні ВРУ і Комісії з питань доброчесності та етики протягом п’яти днів після подання.

Документ розширює категорії посад, які підпадають під люстрацію. Вона буде поширюватися на керівників ВККС і Державної судової адміністрації, які займали свої посади не менше року в період з 21 листопада 2013 по 19 травня 2019 року.

Нагадаємо, законопроект №1008 “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського управління” був прийнятий парламентом у другому читанні 16 жовтня.