Рішення Путіна щодо російських паспортів на Донбасі було очікуваним, зазначив експерт. 

Рішення Кремля спростити порядок видачі російських паспортів для жителів ОРДЛО стало, серед іншого, спробою вдарити по обраному президенту України Володимиру Зеленському. 

Таку думку в інтерв'ю «Сегодня» висловив політолог Дмитро Орєшкін. За його словами, рішення Путіна щодо паспортів було очікуваним. 

«До видачі паспортів поступово усе йшло. Скажімо, спочатку робилися поблажки для тих, хто отримав паспорти "ЛНР" і "ДНР". Після виборів в Україні у Москви виправдання, що жителі непідконтрольних Києву територій були позбавлені права голосувати, порушені їхні громадянські права. Відповідно, Росія, рухома "гуманітарними міркуваннями", хоче повернути цим людям почуття громадянської відповідальності. Тут немає приєднання до території РФ, як це було з Кримом, Путін каже, що це територія України, а їх реальне управління Кремлем залишає за дужками», – зазначив експерт.

Орєшкін зазначає, що Кремль посів цілком зрозумілу, цинічну і прагматичну позицію. Але рішення щодо паспортів переслідувало ще одну мету. 

«У даній ситуації це ще й спроба вдарити по Зеленському, щоб спровокувати його на дії у відповідь. Зеленський відповів віртуально дуже точно – нічого спільного у нас, крім спільного кордону. За теперішніх часів це формулювання близьке до дійсності», – зазначив політолог. 

24 квітня президент РФ Володимир Путін підписав указ про спрощене отримання російських паспортів жителями тимчасово окупованого Донбасу.

27 квітня Путін заявив, що Росія може спростити процедуру отримання громадянства для всіх українців, а не тільки для тих, які живуть на окупованих територіях Донбасу. 29 квітня в місті Новошахтинськ Ростовської області відкрився центр видачі російських паспортів жителям окупованих районів Луганської області. Путін, тим часом, заговорив про «спільне громадянство» для громадян РФ і України і перейшов на українську.

В свою чергу, український уряд готує перелік посадовців РФ, причетних до організації процесу видачі російських паспортів у ОРДЛО та окупованому Криму, для запровадження персональних санкцій.

Про це міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Вадим Черниш сказав журналістам після засідання уряду.

"Ми готуємо зараз перелік таких посадовців Російської Федерації, до яких мають бути застосовані персональні санкції у взаємодії з міжнародними партнерами. Перший крок вже зроблений", – сказав Черниш.