Керівник адміністрації уряду Угорщини Гергей Гуйяш у п’ятницю заявив, що Росія не становить загрозу Північноатлантичному Альянсу, якщо той відмовиться від “втручання” у повномасштабну війну в Україні.

Як повідомляє “Європейська правда” з посиланням на Magyar Hirlap, таке Гуйяш заявив під час презентації книги “Російська великодержавна політика, 1905-2021 роки”.

Зокрема глава адміністрації угорського уряду назвав неправильними заяви Польщі та країн Балтії про те, що в разі програшу України у повномасштабній війні з РФ російська загроза перекинеться на них. За його словами, НАТО за жодних умов не повинне дозволяти “втягнути себе провокаціями” у війну, і в такому разі РФ нібито не несе загрози для Альянсу.

Гуйяш також зазначив, що Росія й Україна перебувають у становищі, з якого важко знайти вихід. Найкращим варіантом розв’язання конфлікту був би мир, але “шанси на мир низькі”. Водночас РФ нібито має “таку перевагу”, що “може оголосити перемогу практично в будь-який момент”.

Представник угорського уряду запевнив, що Будапешт засуджує агресію, але не підтримує введення санкцій проти Росії, бо вони не відповідають його інтересам. При цьому він розкритикував Європу за те, що вона стала залежною від російської сировини, і водночас сказав, що відновлення торговельних зв’язків із РФ – в європейських інтересах.

Автор книги “Російська великодержавна політика” Геза Геце своєю чергою розповів, що етнічні росіяни були присутні в Україні “з моменту її заснування”, а Москва весь час здійснювала вплив “м’якою силою” на Україну. А в останні роки росіяни нібито відчули, що їхнє становище в Україні “похитнулось”.

А колишній міністр закордонних справ Угорщини Геза Єсенський заявив, що виправданням для вторгнення РФ в Україну стало ставлення останньої до національних меншин. Тепер же, за його словами, саме від дій Москви залежить завершення війни. 

Зазначимо, Угорщина декларує «нейтральність» щодо російської навали, під безглуздими виправданнями відмовляється від військової підтримки, підтримує демонстративно теплі відносини з Москвою, за що отримує знижки на газ та експорт нафти. Більше того, зневага до українців вноситься до шкільних підручників. Як результат, позиція Будапешта з багатьох питань стала близькою якщо не тотожною до Кремля.

Близький соратник прем’єр-міністра Віктора Орбана подав у відставку після того, як угорський лідер заявив, що Угорщина бореться проти перетворення Європи на «змішану расу». Радник порівняв риторику Орбана з мовою, яка використовувалася у нацистській Німеччині.

Це не в останню чергу сталося через особисті амбіції прем’єра Орбана та пов’язаної з ним корупційної бізнес-групи. Звідси монополізація засобів масової інформації, далі, на цій основі – всеохоплююча проурядова пропаганда. Коли вдалося заглушити інакодумаючих, вдалися до законодавчого обмеження прав опозиції щоб закріпитися при владі назавжди. Саме так діяв кремлівський режим з 2000-го року.

В Будапешті успішно повторюють «ноу-хау» Путіна, починаючи з 2012-го. Угорський прем’єр позиціонував себе як союзник України. Але війну він охарактеризував як «війну слов’ян», до якої угорці не мають жодного стосунку – хоч і гинуть на ній. А як причини війни назвав невиконання Україною Мінських угод і неготовність Заходу надати Росії гарантії невступу України до НАТО.

І та, й інша тези – це наратив російської пропаганди. Годі й згадувати Мінські угоди, які не збиралася виконувати сама Росія, яка навіть не намагалася вивести свої війська та найманців з окупованих територій. Але головне все ж таки в тому, що самі угоди виникли внаслідок фактичного нападу Росії на Україну в 2014 році та окупації частини української території.

Якщо йдеться про НАТО, варто згадати, що на момент висунення Росією вимог до Заходу ніхто не намагався серйозно обговорювати питання можливого приєднання України до Північноатлантичного альянсу. А ось коли рішення про приєднання до альянсу ухвалили у Фінляндії та Швеції, у Москві обмежилися попередженнями, що симетрично реагуватимуть на розвиток військової архітектури НАТО біля своїх кордонів. Але жодних ознак того, що Росія збирається нападати на Фінляндію у момент, коли НАТО опиняється поблизу Санкт-Петербургу, ми не спостерігаємо.

Орбан кривить душею і тоді, коли стверджує, що Росія продовжуватиме війну доти, доки не убезпечить себе від зброї, яку Захід постачає Україні. Однак російські ракети діставалися навіть до Закарпатської області, до кордонів України та Угорщини.