Канцлер Німеччини Олаф Шольц підтримав політику своєї попередниці Ангели Меркель у відносинах з Росією, її позицію щодо України та НАТО у 2008 році, проте розкритикував енергетичну політику. Про це він заявив в інтерв’ю dpa, повідомляє Welt.

Зазначається, що Шольц загалом захищав політику примирення Меркель із Росією.

“Спроба примирення ніколи не може бути помилковою, як і спроба мирно уживатися. Я бачу себе поряд зі своєю попередницею”, – пояснив він.

Канцлер також підтримав рішення Меркель у 2008 році виступити проти процесу вступу України до НАТО.

“Критеріям вступу до НАТО має відповідати будь-яка країна, яка бажає вступити до Альянсу. Вступ України до НАТО не стояло на порядку денному. Про це знали всі, зокрема й президент Росії, до речі. Тому абсурдно, що Путін виправдовував свою атаку на Україну зокрема й тим, що в якийсь момент Україна може раптом там опинитися”, – сказав Шольц.

При цьому Шольц розкритикував енергетичну політику Меркель.

“Було помилкою те, що ми надто сконцентрували наші енергопостачання з Росії, не побудувавши необхідної інфраструктури, щоб ми могли швидко змінити курс, якщо станеться найгірше”, – сказав він.

Зауважимо, Меркель не виключає, що може стати посередником у переговорному процесі між Росією та Україною. Про це Меркель заявила в інтерв’ю RND. Водночас вона зазначила, що наразі тема її посередництва “не стоїть на порядку денному”. Меркель зауважила, що торік намагалася обговорити з Путіним “нормандський формат” та новий порядок європейської безпеки, але “він не був готовий до розмови”.

“З одного боку, Путін більше не був готовий до саміту в нормандському стилі. З іншого боку, мені не вдалося створити додатковий європейсько-російський дискусійний формат про європейський безпековий порядок поряд з нормандським форматом”, — сказала вона.

Меркель також визнала, що незадовго до закінчення її повноважень як канцлера, вона втратила вплив.

“Було зрозуміло, що я недовго залишатимусь на цій посаді, і я змушена констатувати, що різні спроби минулого року вже не давали результату”, — сказала ексканцлерка.

На питання, чи чекав Путін на її відставку, щоб почати війну в Україні, Меркель відповіла: “Моя відставка могла мати такий самий вплив, як вибори у Франції, виведення військ з Афганістану та застій у виконанні Мінських угод”. Меркель також підтримала курс свого наступника Олафа Шольца.

“Я вважаю правильним, що Захід працює на існування України, не беручи участь у прямому воєнному конфлікті”, — зазначила вона.

Меркель засуджує війну в Україні, але не шкодує про свою політику щодо росії. Про це вона розповіла у першому великому інтерв’ю з моменту відставки, передає DW.

«Це жорстокий напад, що нехтує міжнародним правом, якому немає виправдання», – заявила Меркель, додавши, що ворожість володимира путіна спрямована проти західної демократичної моделі і він хоче знищити Європу та ЄС.

За словами Меркель, її уряду не вдалося «створити архітектуру безпеки», але водночас вона «не може дорікнути собі, щоб не намагалася запобігти трагедії в Україні». Вона вважає виправданими спроби вирішити конфлікт між росією та Україною дипломатичним шляхом, зокрема, за допомогою Мінських угод.

«Дипломатія сама собою не є помилкою, якщо вона не працює. Я не вважаю, що маю сказати: «Це було неправильно», – і тому не вибачатимуся», – сказала Меркель.

При цьому ексканцлерка визнала, що потрібно було жорсткіше реагувати на анексію Криму росією. Меркель також пояснила, чому виступала проти прийняття в НАТО України та Грузії у 2008 році: «Це була не та Україна, яку ми знаємо зараз. Вона була дуже розколота політично між Януковичем та Ющенком. Це не була внутрішньо демократично стабільна країна».