Наші статті
Подобається

Новація під кінець виборів або як доведеться відповідати за підкуп виборців

20/10/2014     Автор: Яна Романська
Новація під кінець виборів або як доведеться відповідати за підкуп виборців

До кінця передвиборчої кампанії менше тижня, однак президент України Петро Порошенко вирішив таки посилити кримінальну відповідальність за підкуп виборця, учасника референдуму, підписавши закон "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за порушення виборчих прав громадян".

Дивно за логікою, однак навряд чи кандидати в нардепи починають підкуповувати виборців та проявляти благодійне "меценатство" в останні 5 можливих днів для передвиборчої агітації !

Тим не менш, зміни внесені, закон в силі, і за залучення виборців матеріальними чинниками доведеться відповідати, і доволі строго.

 

Штраф або умові роботи

Зокрема, прийняття пропозиції, обіцянки або одержання виборцем для себе чи третьої особи неправомірної вигоди за вчинення чи невчинення будь-яких дій, пов’язаних з реалізацією свого виборчого права, караються штрафом від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до 2-х років, або обмеженням волі на той самий строк.

 

Позбавлення волі

Пропозиція, обіцянка або надання виборцю неправомірної вигоди за будь-які дії, пов’язані з реалізацією ним виборчого права, караються обмеженням волі на строк до 3-х років або позбавленням волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 1 до 3 років.

 

Передвиборче "меценатство"

Передвиборча агітація шляхом надання підприємствам, установам, організаціям неправомірної вигоди або надання безоплатно товарів, робіт, послуг карається обмеженням волі на строк від 2 до 4 років або позбавленням волі на той самий строк з відсутністю права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 1 до 3 років.

 

Викрав скриньку з бюлетенями – "сів" на 7 років

Мало того, до тяжких злочинів віднесено незаконну вимогу або вказівку службової особи з метою вплинути на рішення виборчої комісії (позбавлення волі на строк від 5 до 10 років), підробку виборчих документів (від 3 до 7 років), викрадення або приховування виборчої скриньки з бюлетенями або протоколу про підрахунок голосів виборців (від 5 до 7 років).

 

Кожному свій бюлетень

Кримінальна відповідальність за отримання виборчого бюлетеня чи бюлетеня для голосування на референдумі особою, яка не має права його отримувати  – штраф від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до 2 років, або обмеження волі на строк до 3 років.

 

Не ясно, чи змінить цей закон ситуацію з порушеннями елементів передвиборчої агітації. Особливо в тому випадку, коли вибори близяться до фіналу. Та й взагалі не зрозуміло, чого не можна було запровадити ці зміни набагато раніше.

Однак ув’язнення на 10 років за спроби повпливати на виборчу комісію, звучить більш ніж переконливо.

 

Автор: Кай Кіт