Січень 2019 го обіцяє бути багатим на нововведення. З одного боку, в десятках міст вступлять в силу нові тарифи на опалення, а з іншого – перерахують зарплати військових і підвищать мінімалку.

Мінімальна зарплата в січні 2019 го збільшиться з 3723 до 4173 грн. Таке нововведення торкнеться всіх, хто офіційно заробляє менше мінімалки. Що цікаво, судячи з Держстату, таких в Україні – кожен четвертий працюючий. Підвищення складе від 1 до 450 грн. Поступово зростатиме наступного року і середня зарплата, йдеться в консенсус-прогнозі Мінекономрозвитку. Вона складе 10 395 грн (на даний момент близько 8,8 тис. Грн). Це близько 15%. При зростанні інфляції на 9% таке збільшення дозволить не просто випередити ціни, але і збільшити добробут працюючих.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

Якщо спроектувати дані минулих років, можна припустити, що в грудні цього року середня заробітна плата може бути на рівні 10,7-10,8 тис. Грн (з огляду на щорічний грудневий стрибок в межах 15-18%), в січні 2019 року середня заробітна плата знизиться до 9,2-9,3 тис. грн (з урахуванням, що зростання мінімалки на 11% незначно покриє традиційний провал).

До червня середні зарплати будуть рости рівномірно на 1-2% в місяць. Таким чином, повернутися до показника в 10 тис. Грн середньої зарплати по країні вдасться тільки в травні 2019 року. Після цього можливий черговий стрибок відразу на 4-5%. За оцінками, до грудня 2019 роки українці в середньому будуть заробляти близько 10,7 тис. Грн, в грудні зарплата може відразу підскочити до 12 тис. Грн, але при цьому знову обвалитися в січні 2020 го.

Зростуть ціни на опалення

Постачальники тепла і гарячої води вже перерахували свої тарифи і навіть встигли їх затвердити. У більшості міст ціни виростуть вже з 1 січня. Так, в нових цінах врахували не тільки подорожчання газу, а й зростання зарплат (у окремих постачальників заробітні плати зросли на 40%), інфляцію, подорожчання ремонтних робіт і т.д. В результаті тільки в двох областях зростання цін склало до 16% – в Чернігівській і Донецькій.

Варто відзначити, що Нацкомісія в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) розглядала ті тарифи, які вже підрахували в регіонах. Там вони пройшли узгодження з місцевою владою, розрахували свою інвестиційну програму, провели відкриті слухання. НКРЕКУ ж всього лише перевіряла і стверджувала нові ціни. Лідером серед всіх регіонів виявилася Одеса. Тут зростання складе відразу 30%. Таку ціну встановили для "Одеської теплоелектроцентраль №2". У той же час ще один місцевий постачальник – "Теплопостачання Одеси" – зовсім пропонує відразу підняти ціни на 72% (ціна ще не затверджена).

На другому місці за зростанням цін – Рівне. Тут опалення для клієнтів "Рівнетеплоенерго" подорожчає на 28,1%. Детальніше з тим, як в різних містах підвищили ціни на тепло, можна ознайомитися на інфографіку. Подорожчання до 16% відповідає підрахунками Кабміну, подорожчання до 23,5% – не перевищує зростання цін на газ.

Підвищать пенсії військовим

Військові і поліцейські на пенсії отримають надбавку в розмірі 25% від нових розрахункових виплат. Так, чим старше військовий пенсіонер, тим сильніше "застаріла" його пенсія. Справа в тому, що заробітні плати зростають щороку, а ось пенсії піднімали непропорційно зростанню зарплат.

Тепер же всім військовим пенсіонерам запропонували отримати довідки із зазначенням "сучасних" зарплат на посадах, які вони займали. Підвищення розіб'ють на три етапи. У 2018-му військові отримали 50% від належного підвищення, в 2019-м – 25%.