Новий закон про кредитування в Україні змусить задуматися потенційних поручителів, а спадкоємців підштовхне до відмови від спадщини

З понеділка, 4 лютого в Україні почав діяти закон про відновлення кредитування № 2478-VIII.

Так, згідно з новим законом, поручителі нестимуть відповідальність за повернення суми клієнта банку, який є боржником.

Крім того, претензії до поручителя можна буде пред’являти протягом трьох років, а не шести місяців. При цьому, треба зазначити, що у разі змінної процентної ставки кредитор повідомить про її зміну постфактум. Дане положення стосуватиметься і нових і раніше укладених договорів.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

Законом передбачено і обставина смерті боржника. В цьому випадку за непогашений борг робляться відповідальними інші люди. При цьому пільг, на погашення кредиту також не передбачається.

Тобто якщо кілька компаній або осіб повинні повернути кредитору щось неподільне, при цьому одну з компаній ліквідують або хтось з людей помре, всі інші повинні будуть повернути кредитору той же (а не в меншому обсязі) і на тих же умовах.

Також якщо відбувається зміна умов кредитування, порука не припиняється.
 
Ще один резонансний пункт в нововведеннях по кредитуванню.

Якщо боржник і кредитор домовилися про збільшення зобов’язання, а поручитель на це не погоджувався, порука не припиняється.Поручитель нестиме відповідальність за ту суму, на яку надавав гарантії. Порука завершується з припиненням забезпеченого ним зобов’язання
 
Ліквідація боржника – юрособи не припиняє поруку, якщо до дня внесення до Єдиного держреєстру юросіб, ФОП та громадських формувань запису про припинення боржника – юрособи кредитор звернувся до суду з позовом до поручителя у зв’язку з таким порушенням боржником зобов’язання.

Кредитор може пред’явити вимогу до поручителя протягом 3 років.

Закон в шість разів продовжує термін, протягом якого кредитор зможе пред’явити вимогу до поручителя. Тепер це не шість місяців, а три роки.

Якщо в договорі поруки не встановлено строк основного зобов’язання або ж це момент пред’явлення вимоги, порука припиниться, якщо кредитор не пред’явить позов до поручителя протягом трьох років з дня укладення договору поруки. А якщо зобов’язання виконуються частинами, термін поруки розраховується окремо по кожній частині.

Також при кредитному договорі із змінною процентною ставкою раніше кредитор був зобов’язаний повідомляти позичальника, поручителя та інших зобов’язаних за щонайменше за 15 днів до дати початку застосування нової процентної ставки про її зміну, то за новими правилами – протягом 15 днів з дати початку застосування процентної ставки.

Спадкоємці також отримали свою ложку дьогтю.

Тепер такі особи, зобов’язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, або ж якщо вони успадковують майно, на яке є деякі права у інших.

Кредиторові спадкодавця надається рік (а не півроку, як раніше), щоб пред’явити вимоги у разі, якщо він не знав і не міг знати про відкриття спадщини.