Росія готувалася до анексії Криму ще з часів проголошення незалежності України.

Таку заяву в інтерв'ю  зробив начальник Генерального штабу Збройних сил України Руслан Хомчак, наголосивши, що захоплення півострова почалося задовго до 2014 року.

"Питання виникає, хто і що робив відтоді, щоб цього не допустити", – зазначив військовослужбовець.

"Я у своєму житті в Криму був разів три. Крайній раз у 2010 році, коли сказали, що Крим – це Європа, і можна їхати відпочивати. Я взяв путівку у військовий санаторій в Алупку і поїхав туди. Але пізніше сказав, що більше туди не поїду відпочивати, тому що був шокований від того, що там побачив. 

Це був поганий залишок Радянського Союзу, повсюди реклама російської горілки з триколором. Я собі ставив питання, чи я в Україні. Я не розумів, де я є. Захоплення Криму почалося набагато раніше, тому що сьогодні треба захопити оце (показує на голову), а фізично – це вже питання часу… Тому ми маємо воювати за людину, за те, що в неї в голові", – резюмував він. 

Під час окупації Росією Криму Хомчак був командувачем оперативного командування "Південь". Однак, за його словами, він не володів всією інформацією про оперативну обстановку.

"Якби тоді ми володіли всією інформацією, можливо, все було б по-іншому. Я не знаю, куди надходила інформація від розвідки та зовнішньої розвідки. Але до мене інформація не доходила", – заявив він.

За словами Хомчака, станом на 2014 рік ті війська, які були в підпорядкуванні, були або скорочені або "дуже скорочені". 

Додамо, що Глава адміністрації президента України Андрій Богдан наголошує, що позиція президента Володимира Зеленського та його команди полягає в тому, що Крим, безумовно, є територією України. 

Про це він повідомив в ефірі ток-шоу "Право на владу" відповідаючи на запитання про те, чи можуть бути якісь компроміси щодо питання повернення Криму для врегулювання конфлікту на Донбасі. 

"Крим – це Україна, і це не обговорюється. На мою думку, журналістам навіть не варто ставити такі питання, вони просто принижують українців", – сказав Богдан. 

Нагадаємо, Росія окупувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Окупація півострова Росією не визнається Україною та більшістю країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострів.