Україна зацікавлена у вступі до так званого «Троїстого союзу» між Україною, Польщею та Великою Британією, про можливість створення якого нещодавно заявило британське міністерство закордонних справ.

Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в ефірі телепередачі «Свобода слова» на телеканалі ICTV.

За його словами, Україна вже працює в цьому напрямку і попередні намітки були задовго до того, як у Британії озвучили можливість такого союзу.

«Ті, хто стежить за нашою зовнішньою політикою, знають, що ми вийшли зі стратегій малих альянсів. Ми створили Люблінський трикутник, асоційоване тріо. Це такі компактні об’єднання, зосереджені навколо конкретних цілей. Тому ми шукаємо нову конфігурацію. В українській зовнішній політиці давно присутня ідея Чорноморсько-Балтійської осі, тому такий союз з Великою Британією і Польщею може цю вісь істотно зміцнити та розширити… Велика Британія серйозно в цей процес включилася, я дуже радий. На цьому зупинюся, але незабаром, думаю, будуть непогані новини», – зазначив Кулеба.

Нагадаємо, 23 січня міністр закордонних справ Британії заявила, що у Великій Британії серйозно розглядають можливість створення тристороннього військово-політичного союзу з Україною та Польщею.

Після переговорів в Лондоні, які пройшли в грудні 2021 року, між трьома країнами активно розвивається партнерство. Рада з геостратегії Великобританії опублікувала карту потенційного Союзу. На карті Польща, Україна і Британія відзначені, як союзники, а території Росії та Білорусі позначені, як ворожі. 

Очевидно, наразі формат перебуває на фінальній стадії узгодження і невдовзі з цього приводу слід чекати офіційного оголошення.

Глава українського МЗС Дмитро Кулеба запропонував цю ідею колегам – Ліз Трасс і Збіґнєву Рау – ще на початку грудня, і вона знайшла позитивний відгук з усіх сторін.

Українська сторона разом з британцями і поляками поділяють єдиний реалістичний погляд на сучасні загрози з боку РФ, а також спільне бачення європейської безпеки та майбутнього Європи.

Із РФ розмовлятимуть вже не Україна віч-на-віч, а країни нового союзу.

«Це може бути яскравий прояв нового геополітичного бачення Великої Британії – першого після виходу з Євросоюзу», – коментує майбутню співпрацю військовий експерт, полковник запасу Олег Жданов.

І додає:

«ХХІ століття, до певної міри, буде знову «століттям імперій». Кожна велика країна намагається поновити свої геополітичні амбіції. І Велика Британія, користуючись можливістю, починає активно просувати свій проект «Тримор’я»».

Зазначимо, що «Ініціатива трьох морів» (ІТМ), також відома як «Балто-Адріато-Чорноморська ініціатива» (БАЧІ) або «Тримор’я», є об’єднанням 12 держав Європейського союзу, розташованих у Центральній і Східній Європі. Територія країн-учасниць має вихід до Адріатичного, Балтійського та Чорного морів. В ІТМ зараз входять Австрія, Болгарія, Угорщина, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина, Словенія, Хорватія, Чехія й Естонія.

На думку експерта, це важливий союз, який може змінити стратегічний розклад на Євро-Азіатському континенті. І мова тут точно не лише про Україну та Польщу.

«Це робиться не на противагу США, які також активно зміцнюють зв’язки й з Україною, і з Польщею. Адже і Великобританія, і Штати – країни англо-саксонського клубу. Тому, гадаю, дії узгоджені. Просто британці беруть на себе основну роль щодо створення нового союзу», – пояснює експерт.

Україна в прогнозі отримує суцільні вигоди від можливого нового об’єднання.

«Йдеться про вибудову нової системи колективної безпеки – наголошує Олег Жданов. – Друге – це дає можливість розвиватися у колективній економічній спільноті (а це завжди набагато легше і простіше, ніж виживати поодинці). Із РФ розмовлятимуть вже не Україна віч-на-віч, а країни нового союзу, нового об’єднання, як би його не назвали».