Міністр оборони України Олексій Резніков розповів, що росіяни використовували бурові платформи в Чорному морі («вишки Бойка») для захисту своїх кораблів від українського ракетного комплексу Нептун.

В інтерв’ю, опублікованому телеканалом ICTV у п’ятницю, 24 червня, Резніков зазначив, що за допомогою вкрадених у 2014 році вишок Росія не лише крала в України газ, а й розміщувала там свої станції радіоелектронної боротьби.

“…Росіяни використовували їх як захист своїх кораблів, ховаючись за ними, щоб наш чарівний Нептун не міг їх дістати своїми системами наведення. Ось так сталося, що хтось невдало курив на тих вишках і тепер вони не використовуються для тієї мети, яку задумали росіяни”, — додав міністр.

У відповідь на прохання підтвердити удар по платформах глава Міноборони сказав: «Всі бачать — космос [супутникові знімки] – зайшли та подивилися, вони палають. Вражені, що ж підтверджувати».

Зараз ситуація у Чорному морі складна, а Азовське море російські політики вже встигли оголосити своїм внутрішнім морем. Повернімося до позначки 24 лютого 2022 року. Наскільки на цей момент було посилено Чорноморський флот Росії, її морські сили на Азовському морі?

“Посилення було. Вони перегнали великі десантні кораблі з Балтійського флоту, і два кораблі прийшли з Північного флоту. Ми тоді налічували до 10 великих десантних кораблів у складі Чорноморської ескадри. Також прийшло кілька корветів із Каспійської флотилії, які були носіями ракет «Калібр». Якщо мені не зраджує пам’ять, ще й прийшов есмінець. Сумарний залп ракет складав 74 ракети “Калібр”. Інших посилень, на щастя, не було”, – розповів військовий експерт Олего Жданов для Крим. Реалії.

Є ще нюанс. Їхній флагман крейсер «Петро Великий» не зміг приєднатися до Чорноморської ескадри, як і підводні човни з Північного флоту, бо Чорне море – без’ядерна зона, і туди заборонено вхід кораблям навіть із атомною енергетичною установкою.

– Якою була політика Росії щодо нарощування сили в Азовському морі перед повномасштабним вторгненням в Україну?

– Після інциденту, коли були атаковані наші малі броньовані артилерійські катери та захоплені наші моряки в полон, Україна більше не пробувала посилити море (свою військову міць в Азовському морі). Але частина катерів була сушею перевезена на трейлерах і спущена на воду у Бердянську. Ми були лише на початку славного шляху створення там бази. Також перегнали кілька суден забезпечення. З кораблів більшої тоннажності ми нічого не переганяли. Все, що ми встигли вивести із Севастополя у 2014 році, залишалося на Чорноморському узбережжі України.

По флоту ми встигли лише прийняти концепцію. А більше практичних дій, крім будівництва малих кораблів, ми не встигли зробити до початку повномасштабної війни. Тому було й рішення (український фрегат – КР) «Гетьман Сагайдачний» притопити, бо він один проти Чорноморської ескадри – це було б побиття немовляти.

Ми зараз навіть не маючи флоту досить сильно пошматували Чорноморський флот. Сьогодні повний залп Чорноморської ескадри може становити не більше 50 ракет. На третину ми зменшили вогневу міць ЧФ Росії.

– У якій конфігурації існує російський Чорноморський флот, порівняно з тим самим 24 лютого?

– Склад великих десантних кораблів зменшено практично вдвічі. Відповідно, десантні можливості зменшені вдвічі. Відсутність флагмана, крейсера «Москва» повністю позбавила росіян системи протиповітряної оборони – головної парасольки системи ППО над Чорноморською ескадрою. І вони вже навіть вдалися до таких маневрів, як постановка сухопутних засобів ППО ближнього радіусу дії на палуби своїх кораблів.

Це говорить або про те, що система ППО самих кораблів несправна, або вона ще радянська і цілком можливо дуже слабка. Тому вони намагаються замінити її сухопутними засобами.