В українському МЗС пояснили, чого Росія хоче домогтися своїми вимогами про “гарантії безпеки”. Згадали, зокрема, стратегію Хрущова під час Карибської кризи.

На цю тему висловився міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Він зауважив, що у дипломатії є термін madman strategy або ж “стратегія безумця”.

Кулеба згадав про Карибську кризу

Ця стратегія полягає у тому, аби показувати іншій стороні, що ти божевільний та готовий на будь-які кроки. Мовляв, у такий спосіб намагаються домогтися “особливо поступливого та лагідного ставлення” – через загрозу непередбачуваних дій. За словами Кулеби, саме з такої стратегії Хрущова почалася, наприклад, Карибська криза.

“Але я б зараз не заглиблювався в мотивацію Росії, тому що ми не можемо насправді залізти їм в мозок і достеменно побачити там детальний план дій”, – зазначив дипломат.

Яку гру намагається вести Росія

Кулеба не виключає, що у росіян й взагалі немає плану. Мовляв, там вдаються до хаотичних дій й спостерігають за наслідками. Адже, мають репутацію “поганих хлопців” і розуміють, що втрачати вже й так нічого. Втім, у Кремлі все ще хвилюються за репутацію стабільного постачальника енергоресурсів до країн ЄС.

“А в усьому іншому вони цілком можуть діяти опортуністично (безпринципово). Це таке тестування, провокування Заходу, це їхня гра”, – переконаний дипломат.

Міністр закордонних справ закликав менше думати про мотивацію держави-агресорки. Натомість, за його словами, варто більше турбуватися про дії України та скоординованість кроків з міжнародними партнерами.

Та зазначив:

“Безпекова ситуація зараз така сама, якою вона була на піку навесні, коли була хвиля російської ескалації. Тоді нам вдалося дипломатично вирішити ситуацію, і Росія дала задню, коли вийшов Шойгу і сказав: це були навчання, ми зупиняємось і т.д. Загалом же ми за 12 місяців зміцнили свої позиції в ключових країнах, розвинули свої відносини з Великою Британією, США, Францією і от на кінець року прийшов новий німецький уряд”.

І це виклик:

“Так, тут у нас виклик, але водночас і можливості. Я був одним із перших міністрів закордонних справ, який поговорив з новою міністеркою Анналеною Бербок, і вона прийняла моє запрошення звернутися із відеозверненням до українських послів, яке було продемонстровано тут у Гуті (інтерв’ю було записане на полях конференції українських послів у Гуті Івано-Франківської області, – ред.), сформулювала там чіткі сигнали. Це показує, що є не лише виклики, а й можливості, і ми будемо працювати з новим німецьким урядом”, – каже Кулеба.

Та додає:

У грудні 2020 року безпекова ситуація була стабільнішою, рівень загрози, який існував з боку Росії, був нижчим. Тому можна сказати, що за цей рік рівень загрози суттєво підвищився.

Тепер за останній місяць – рівень загрози підвищився, але він не перетнув червоної позначки. Знаєте, як на термометрі є червона риска на 37 градусах. Ми наблизились до цієї червоної риски за останній місяць, але її ще не перетнули. І зараз всі зусилля все ще спрямовані саме на запобігання ризику військової ескалації з боку Росії”.

Тим часом США та Захід активно працюють над дипломатичним шляхом стримування Росії. Такий варіант всіляко показують державі-агресорці, передає 24 канал.

Сполучені Штати Америки хочуть сфокусуватися на варіанті “А”. Про це розповіла пані посол України в США Оксана Маркарова.

За її словами, для США і всього цивілізованого світу війна не є бажаним сценарієм розвитку подій.

“Водночас є розуміння, що існує загроза українському суверенітету, і США не готові ним поступатися”, – наголосила Маркарова.

Вона пояснила, що і Україна, і США працюють над дипломатичним варіантом “А”, щоб не переходити до варіанту “Б”. Це дають зрозуміти Росії.