Хочу звернути увагу на декілька важливих тем, які нібито не в тренді, не обговорюються в ЗМІ і на політичних ток-шоу, але, насправді, заслуговують великої уваги, пише у Facebook політолог Володимир Фесенко.

Сьогодні на засіданні Погоджувальної Ради Юлія Тимошенко зачепила тему вартості електроенергії і заявила, що на атомні станції, які виробляють більш дешеву електроенергію ніж теплові електростанції, допустили компанії, які будуть чи навіть вже майнять криптовалюту.

Оскільки Юлія Володимирівна зараз в різкій опозиції до влади, а низькі комунальні тарифи це її фішка, вона, зрозуміло, закликала до продажу населенню найдешевшої електроенергії. Це її традиційна політична позиція, але мене хвилює трохи інше.

Якщо відволіктись від опозиційної риторики по цій темі, то виникає декілька принципових питань. По-перше, чи відповідає дійсності заява Юліі Тимошенко? Якщо так, то наскільки доцільно і ефективно використовувати наші енергетичні ресурси саме таким чином?

Тема майнінгу криптовалют дуже неоднозначна. Багато хто бачить в криптовалютах майбутнє глобальних фінансових систем. Але є і дуже обґрунтована критика і скепсис. Не буду приховувати, я теж належу до табору скептиків. Не відмовляться держави від своєї емісійної функції. А криптовалюти загрожують і емісійній монополії держав і податковим системам. Крім того, криптовалюти створюють паралельні і тіньові (зокрема і кримінальні) фінансові ринки. Не випадково викуп після хакерських атак вимагають в криптовалюті. Не будуть держави просто так з цим миритись.

По-третє, майнінг криптовалют є дуже витратним з точки зору використання енергоресурсів. І він увійде в протиріччя з нинішніми екологічними трендами в глобальній політиці. І це далеко не всі контраргументи щодо майнінгу криптовалют. З цих питань потрібна серйозна фахова і політична дискусія. І нашому Уряду треба чітко визначатись відносно проблематики майнінгу криптовалют.

Друга тема більш традиційна – йдеться про оптимальну структуру нашого енергоринку. Про дисбаланси на ньому говорять вже давно, і треба вже наводити порядок. Щодо тарифів на електроенергію, то вони регулярно зростають, і це дратує споживачів не менше, ніж ціна на газ і тарифи на опалення. А це вже політичне питання, яке впливає на рейтинги Президента і правлячої партії. А ще більше це впливає на суспільно-політичні настрої. Тому питання оптимізації тарифів на електрику є актуальним і з політичної, і з економічної, і з соціальної точки зору.

Зазначимо, Юлія Тимошенко 14 червня під час погоджувальної ради керівників фракцій Верховної Ради заявила про намір звернутися до суду через відмову ЦВК зареєструвати її ініціативну групу щодо земельного референдуму.

«Нам обіцяли народовладдя. Нас запевняли, що кожен українець — президент. Все це виявилося обманом. З 1 липня набуває чинності закон про розпродаж землі. Швидко зупинити це антиконституційне рішення влади… можна було референдумом… Але Центральна виборча комісія голосами представників правлячої партії заблокувала проведення референдуму», — розповіла Тимошенко.

Лідер «Батьківщини» також заявляє, що ринок землі дозволить заволодіти українськими чорноземами «іноземним банкам». Також нардеп лякає позбавленням фермерів паїв та зняттям верхнього шару ґрунту.

«Ми, звісно, оскаржимо рішення ЦВК у судах», — запевнила Тимошенко.