Глава "Укрзалізниці" Войцех Балчун оприлюднив корупційну схему, завдяки якій все – від машиніста до начальника депо – заробляли сотні тисяч гривень в день. А держава, відповідно, втрачала. 

Джерело доходу – крадене паливо, повідомляє Корупція. Інфо

Крадіжку спробували припинити посиленням контролю – але спритні розкрадачі вигадували все нові способи: як і де злити ходовий дизель. Тоді замість рейдів і засідок застосували економічні методи. Які? І чи був результат?

Станція Молочанськ Запорізької області. Тепловоз тягне склад з вугіллям у напрямку до Бердянська. Але, тут несподівана і позапланова перевірка.

Ще недавно це місце було перевалочною, точніше переливочною базою краденого дизельного палива. Машиніст з помічником добували дизельне паливо прямо з баків локомотива.

Войцех Балчун – запрошений з Польщі керівник "Укрзалізниці" був трошки шокований масштабами приватного підприємництва державних залізничників.

На станції Молочанськ триває перевірка. Начальник Мелітопольського депо шукає каністри.
Схема крадіжок палива на залізниці дуже проста. Для цього вам потрібен знайомий машиніст тепловоза і каністри.

Локомотив виходить з депо, заправлений дизельним паливом. На виїзді ви залишаєте порожні каністри. Тару машиніст з помічником підберуть на ходу.
Далі на заздалегідь обумовленому місці вам залишиться тільки зібрати заповнену паливом тару. Каністри заповнені. Скупники завантажені. Машиніст радіє.А це розкрадання дизеля прямо з депо. Баки заповнюються серед білого дня.
Схожа ситуація була і в Мелітопольському локомотивному депо.
На придніпровській залізниці ситуацію вирішили кардинально міняти. Почали з позапланових перевірок. Ось як зараз.

Але щоб позапланові перевірки стали дійсно позаплановими, довелося звільнити старе керівництво депо. На інспекцію виїжджає високе начальство.

Перевіряльникам довелося вступити в інтелектуальну сутичку з народними умільцями. Зникла можливість зливати дизель з бака, почали розкручувати паливні трубки. Поставили пломби на них, придумали пристосування викачувати соляру з так званої обратки.

Раз палива вистачає для крадіжки, тоді на придніпровській залізниці прийняли рішення урізати норму солярки на одну поїздку. На конкретний маршрут відразу на тисячу літрів.

Тепловози їздити не перестали, але ось окремі зацікавлені особи збунтувалися.
Перевитратив паливо, будь добрий заплати. Це ще одне нововведення.

Машиніст В'ячеслав підтверджує, що така схема багатьом дуже не сподобалася.
І ось перші плоди боротьби з розкраданням палива на залізниці. Домовитися про покупку "лівої" солярки стало важко.

Перевірка в Молочанську грабунку не виявила. Для машиністів навіть ввели систему преміювання. Заощадив сто літрів солярки – плюс п'ятнадцять відсотків від вартості до зарплати.

Але злодійство дизельного палива – це лише одна зі схем.

Наприклад, на цьому тижні в Харківській області співробітники СБУ спіймали чиновників, які викрали у держави 30 мільйонів гривень нібито на ремонт вантажних вагонів. 

А в уряді знову змушені підняти вартість проїзду для пасажирів. Тому що "Укрзалізниця" збиткова і грошей на відновлення поїздів не вистачає.