30_main

Замість традиційних для місцевих виборів тем укладання асфальту і вивозу сміття, партії використовують риторику війни і миру. Ми розібралися, як відрізняються позиції політсил з глобальних питань

В Україні з 4 вересня офіційно йде виборча кампанія на місцеві вибори, призначені на 25 жовтня. Згідно з рішенням ЦВК, в них зможуть взяти участь 132 партії. На думку експертів, їх можна умовно розділити на три групи: парламентські партії, "партії війни", і партії місцевих еліт. При цьому політологи вказують, що більшість партій більше апелюють до загальнонаціональної повістки, притаманної парламентським і президентським виборам, і менше уваги приділяють місцевим проблемам.

"Сьогодні партії грішать тим, що грають з темами, які до компетенції місцевих органів влади ніяк не належать – контрактна армія, або мобілізація, теми війни і миру. Це явно не відноситься до компетенції мера і депутатів місцевої ради", – сказав Сегодня.ua глава центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

У цьому і полягає парадоксальність ситуації, зазначає глава Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко. "Таке відчуття, що багато політичних сил розглядають місцеві вибори, як підготовчий етап перед майбутніми парламентськими виборами", – сказав він Сегодня.ua.

partii_1

Парламентські партії та загальнонаціональна повістка

За даними соцопитування, проведеного з 22 по 27 липня фондом "Демократичні ініціативи" та Центром Разумкова, підтримка парламентських партій серед тих, хто піде на місцеві вибори, розділилася таким чином:

Блок Петра Порошенка 14,4%

"Самопоміч" – 9,0%

Опозиційний блок – 7,5%

"Батьківщина" – 6,9%

Радикальна партія – 7,3%

Ми розібралися, що обіцяють лідери електоральних симпатій своїм виборцям.

БПП-Солідарність: "Зберегти країну"

img_0625

На цих місцевих виборах Блок Петра Порошенка – "Солідарність" об'єднує представників трьох партій: сам БПП, "УДАР", який влився в нього в кінці серпня, а також представників "Народного фронту", який вирішив не брати участь у виборах.

Таким чином, БПП фактично виступає на місцевих виборах ключовою "партією влади", що і визначає партійну риторику з ключових питань.

Донбас і децентралізація. БПП виступає за мирне врегулювання кризи на Донбасі шляхом реалізації "Мінських угод" і проведення децентралізації за варіантом, запропонованим президентом. З цією метою більшість депутатів БПП і НФ, підтримали запропоновані гарантом зміни до Конституції в частині децентралізації, які, серед іншого, включали скандальну згадку порядку самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей.

Крим. При цьому депутати від БПП підтримали розпочату 20 вересня громадянську акцію "Громадянська блокада Криму" (недопущення всього вантажного транспорту в Крим). Таку економічну блокаду кримські татари та активісти "запустили" у відповідь на окупацію Росією півострова і утиск прав кримських татар.

Уряд-перевибори. У БПП вважають, що переформатування уряду можна буде здійснити вже за підсумками місцевих виборів і підтримують ідею перевиборів у Верховну Раду.

Тарифи. У партії утримуються від різкої критики уряду відносно високих тарифів на комунальні послуги і зазначають, що перерахувати тарифи можна після зниження ренти на видобуток газу (зараз становить 70%, знизити мають намір у жовтні).

Армія. У БПП поки дотримуються позиції, що більша частина армії (70%) повинна бути контрактною. Також в політсилі виступають за збереження призову, але без відправки призовників в зону бойових дій.

"Батьківщина": Іменем "справедливих тарифів"

img_0679

Формально перебуваючи в правлячій коаліції, партія "Батьківщина" часто виступає з різкою критикою уряду і президента.

Судячи з білбордів і риторики лідерів політсили, партія на цих виборах робить ставку на болючі для населення проблеми. Зокрема "Батьківщина" обіцяє своїм виборцям: "справедливі тарифи" і "справедливі зарплати і пенсії".

Донбас і децентралізація. "Батьківщина" відмовилася підтримати запропоновані президентом зміни до Конституції в частині децентралізації, які спрямовані на виконання мінських угод. А Юлія Тимошенко пропонує відмовитися від переговорів у Мінську і повернутися до "Женевського формату" (США, Україна, ЄС і Росія).

Також у "Батьківщині" вважають, що децентралізацію можна проводити тільки після закінчення війни.

Крим. Юлія Тимошенко вважає, що Україні вдасться повернути Крим мирним шляхом. При цьому в "Батьківщині" підтримали економічну блокаду Криму.

Уряд-перевибори. "Батьківщина" звинувачує уряд у провалі реформ і виступає за якнайшвидше переформатування Кабміну. Разом з тим в "Батьківщині" поки не бачать причин для проведення перевиборів в Раду.

Тарифи. Один з головних "коників" Юлії Тимошенко – це боротьба з "необґрунтовано завищеними" тарифами. "Батьківщина" вже подала до Генпрокуратури заяву про те, що нібито уряд умисно завищив ціни на газ. Сама Тимошенко вимагає від Кабміну знизити тарифи.

Армія. "Батьківщина" виступає за контрактну армію.

"Самопоміч": "Будь собою"

Третя партія, яка сьогодні залишається в коаліції – це "Самопоміч". На минулі парламентські вибори партія йшла під гаслом "візьми і зроби", на місцевих виборах слоган помінявся на "Будь собою".

Формально залишаючись в коаліції, "Самопоміч" веде помірно опозиційну риторику з ключових питань, які стоять на порядку денному країни.

Донбас і децентралізація. "Самопоміч", як і "Батьківщина", відмовилася підтримати запропоновані президентом зміни до Конституції. Партія виступає "за" децентралізацію, але проти того варіанту, який запропонував президент. Зокрема, політсилу турбує дуже великий контроль глави держави за місцевими радами та префектами). Крім того в "Самопомочі" зазначають, що зміни до Конституції під час війни не вносять.

У вирішенні конфлікту на Сході України в "Самопомочі" пропонують піти по "Косовському варіанту" з залученням миротворців ООН і НАТО.

Крим. В "Самопомочі" також виступають за мирне повернення Криму і підтримали економічну блокаду півострова.

Уряд-перевибори. "Самопоміч" не вимагає повної відставки уряду, але наполягає на зміні керівництва силового блоку: Генпрокуратури, Генштабу, Міноборони та МВС. При цьому в "Самопомочі" зазначають, що не висувають ультиматумів партнерам по коаліції. Також у партії "поки не говорять про дострокові парламентські вибори.

Тарифи. В "Самопомочі" вимагають від уряду обґрунтувань підвищення тарифів і заявляють про відсутність в країні як такої тарифної політики. Партія вимагає, щоб тарифи були перераховані.

Армія. В "Самопомочі" виступають за створення контрактної армії.

Радикальна партія: "Партія народної перемоги"

.jpg_226

"Радикальна партія, яка нещодавно покинула коаліцію, переживає непрості часи.

Один з членів парламентської фракції "РП" Олег Мосійчук потрапив у корупційний скандал, і Верховна Рада 17 вересня дала згоду на його затримання та притягнення до кримінальної відповідальності. Зараз Мосійчук голодує в СІЗО. На наступний день після скандалу в Раді нардеп Артем Вітко з трибуни Верховної Ради оголосив про свій вихід з Радикальної партії. Таке рішення нардеп пояснив бажанням залишитися в коаліції.

Якщо РП в парламенті продовжать покидати депутати, то, як зазначають експерти, може відбутися розформування фракції "Радикальної партії".

Децентралізація і Донбас. Саме голосування 31 серпня за зміни до Конституції, включаючи пункт по Донбасу, послужили приводом для виходу РП з коаліції.

Олег Ляшко виступив з критикою не тільки так званого "особливого статусу" окремих територій Донбасу, але й запропонованого президентом варіанту децентралізації. За його словами, в законопроекті простежуються спроби "узурпації влади президентом через інститут префектів".

Крім того лідер Радикальної партії закликає відмовитися від реалізації "мінських угод" і повернутися до "Женевського формату" переговорів по Донбасу.

Крим. "Радикальна партія" виступила одним з організаторів громадської акції по економічній блокаді Криму.

Уряд-перевибори. Олег Ляшко вважає, що весь уряд за винятком прем'єра має бути відправлений у відставку, щоб дати можливість главі уряду сформувати новий Кабмін. При цьому "Радикальна партія" виступає проти перевиборів у Раду і вважає, що у коаліції достатньо голосів, щоб продовжити роботу.

Тарифи. Радикальна партія виступила з критикою підвищення тарифів і вимагає їх перегляду.

Армія. Олег Ляшко стверджує, що Україна буде сильною, обороноздатною, успішною і переможе тільки коли у неї буде потужна армія. Також політик пропонував для вирішення проблеми мобілізації оголосити амністію і відправляти ув’язнених на фронт.

Опозиційний блок: "Повернемо мир на нашу землю"

.jpg_227

Опозиційний блок на місцевих виборах позиціонує себе як "партія миру". Про що і говорять гасла на білбордах.

Донбас-децентралізація. В "Опозиційному блоці" заявляють, що "мінські угоди" повинні стати невід'ємною частиною Конституції України і всього законодавства країни. У той же час партія виступає проти запропонованого президентом варіанту децентралізації, оскільки вважає, що він підсилює повноваження глави держави.

Крим. "Опозиційний блок" також виступив проти економічної блокади Криму .

Уряд-перевибори. ОБ виступає за якнайшвидшу відставку уряду і проведення перевиборів у Верховну Раду.

Тарифи. Одна з головних задекларованих цілей ОБ – повернення тарифів до колишніх цифр.

Армія. Також в "Опозиційному блоці" вважають, що альтернативою мобілізації повинна стати контрактна армія і готує відповідний законопроект.

"Партії війни" і гра в "свій-чужий"

До умовних партій війни, які також активно використовують загальнонаціональний порядок денний, зокрема, питання "війни і миру", експерти віднесли партії "Свобода" і "УКРОП".

"Свобода" і "Правий сектор"

Раніше експерти зазначали що "Свобода" напередодні місцевих виборів перебувала в досить вигідній для себе ситуації.

img_0650

Професор кафедри політології НаУКМА Олексій Гарань відзначав її вдалу лінію білбордів із портретами "свободівців" і колишніх депутатів, які зараз служать в армійських підрозділах.

Однак після кривавого теракту 31 серпня під стінами Ради, одним з винуватців якого називають Ігоря Гуменюка, якого пов'язують зі "Свободою", ряд експертів засумнівалися у політичному майбутньому політсили. "Свобода" стверджує, що стоїть на охороні української Конституції, а всі її члени, які затримані за участь у масових заворушеннях, є політв'язнями.

Електоральну підтримку "Свободі" надав "Правий сектор", який сам не братиме участь у місцевих виборах, але деякі його представники підуть за списками "Свободи".

Однак Володимир Фесенко не впевнений, що всі симпатики "Правого сектору" тепер будуть підтримувати "Свободу". "Популярність і рейтинг "Правого сектору" в Західній Україні і в Києві вищий, ніж рейтинг "Свободи", і я не впевнений, що всі прихильники "Правого сектору" захочуть голосувати за неї. У "Свободі" є певне розчарування", – сказав Володимир Фесенко.

При цьому, на думку політолога, на вільні голоси претендуватиме нова партія "УКРОП".

"УКРОП": "перемоги, а не паради"

img_0645

Партія "Об'єднання українських патріотів "УКРОП" з'явилася нещодавно, але вже встигла засвітитися на скандальних виборах у Чернігові.

Зараз, виходячи із зовнішньої реклами, партія робить акцент на тому, що потрібно для перемоги у війні. Зокрема, запущена лінія білбордів із гаслами: "перемоги, а не паради", "контракт, а не мобілізація" і "бойові командири, а не паркетні генерали".

Експерти вважають, що "УКРОП" націлений, в першу чергу, на свій базовий регіон – Дніпропетровську область, і в інших регіонах шанси в нього невеликі. "УКРОП може мати локальний успіх в Дніпропетровську, але в інших регіонах соціологи фіксують дуже слабкі позиції", – зазначає Андрій Золотарьов.

Але і в Дніпропетровській області в "УКРОПа" буде серйозна конкуренція з боку "Опозиційного блоку", який має там сильні позиції. Найпалкішою, на думку експертів, буде боротьба за мерське крісло Дніпропетровська, за яке від "УКРОПа" боротиметься Борис Філатов, а від "Опозиційного блоку" – Олександр Вілкул.

Місцеві еліти роблять ставки на свої партії

Істотну конкуренцію парламентським партіям, особливо в російськомовних регіонах країни, можуть скласти партії місцевих еліт, кажуть експерти. І, в першу чергу, йдеться про партію "Наш край", яку, як зазначає Андрій Золотарьов, вже встигли охрестити "партією мерів" (багато діючих мерів міст центру, Півдня і Сходу України висуваються від цієї партії), а також партії "Відродження". Ці партії більше фокусуються на регіональній специфіці і зможуть істотно вплинути на підсумковий результат.

img_0619

"Той факт, що місцева еліта йде окремо на місцеві вибори буде дуже впливати на розклад сил", – прогнозує Володимир Фесенко.

.jpg_228

Люди хочуть миру і не знають, як вижити, а вибори мало що змінять

Як зазначають експерти, змінюється не тільки риторика партій, яка, незважаючи на місцеві вибори, тяжіє до загальнонаціональних проблем, але і теми, які завжди цікавили людей на місцевих виборах.