Головні новини України
Подобається

“Один і той же бюджет врахують два рази”: Нові правила нарахування субсидій провокують розлучення українських сімей

06/08/2018     Автор: Віра Грицишин
“Один і той же бюджет врахують два рази”: Нові правила нарахування субсидій провокують розлучення українських сімей

Чиновники почали активно втручатися в сімейне життя українців, які претендують на субсидії. З недавніх пір при оформленні паперів на отримання державної компенсації за комунальні послуги соцслужба враховує дохід членів сім'ї, зокрема, чоловіка і дружини, навіть якщо вони і не прописані в одній квартирі, на утримання якої, власне, і береться субсидія.

Раніше діяла інша схема – чиновники збирали дані про доходи громадян. зареєстрованих на одній житлоплощі, і, підсумовуючи їх, вирішували, чи можуть ті претендувати на субсидію. Скажімо, якщо чоловік був прописаний за однією адресою, а дружина і діти – по іншому, то, щоб оформити субсидію, кожен збирав окремий пакет документів.

Експерт Фонду суспільної безпеки Юрій Гаврилечко пояснив – мета нововведення одна: держава хоче відсікти якомога більше претендентів на допомогу. І схема з сукупним сімейним доходом цілком дозволяє це зробити.

Одна сім'я – одн гаманець

 

Норма про облік при видачі субсидії загального доходу членів сім'ї, навіть якщо вони при тому не прописані в одній квартирі, прописана в новій редакції Положення про порядок призначення житлових субсидій.

Це те саме скандальну постанову Кабміну №848, про який вже писали, і яким заборонено видавати субсидії громадянам, які мають авто не старше п'яти років, квартири площею понад 120 кв.м і будинки від 200 кв.м або купили протягом поточного року товарів (будматеріали, земельну ділянку та інше) більш ніж на 50 тисяч гривень.


Воно вступило в силу ще в травні цього року. Але так як в документі і без того чимало скандальних норм, вимога про облік загального доходу чоловіка та дружини незалежно від їх прописки, залишалося непоміченим широкою громадськістю. Рівне до тих пір, поки громадяни не пішли переоформляти субсидії. Соціальні інспектори їх приголомшили.

Виявляється, тепер, щоб отримати право на компенсацію по комуналці, дружині або чоловіку потрібно принести довідку про зарплату своєї другої половинки, навіть якщо та не прописана на житлоплощі, на яку оформляється субсидія.

"Це робиться для того, щоб зробити розподіл субсидії більш справедливим. Щоб громадяни, які цілком можуть дозволити собі платити за комуналку, не претендували на державні гроші", – пояснив керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

За його словами, верифікація одержувачів державних пільг, в тому числі, субсидій, є першим кроком в рамках монетизації пільг, на яку націлився уряд.

"У нас дуже багато пільговиків, які отримують допомогу, не маючи на те жодних підстав. Почистивши цей список, можна збільшити суму допомоги громадянам, які її дійсно потребують", – говорить Забловський.

Раніше, за його словами, нерідко практикувалася наступна схема – сімейна пара могла мати дві і більше квартир і при цьому на кожну оформляти субсидію. Наприклад, чоловік і дружина були прописані в різних апартаментах і кожен приносив у соцслужб довідку, яка підтверджує, що комуналка "з'їдає" більше 20% його доходу (що є підставою для видачі субсидії). В результаті оформляли субсидії на кілька квартир, які здавали в оренду, отримуючи непоганий дохід.

Тепер чиновники будуть підсумовувати доходи чоловіка і дружини. Причому, якщо, скажімо, заява на субсидію подали і чоловік і дружина, зареєстровані за різними адресами, то і першому і другий в дохід порахують зарплату другої половинки. Тобто, фактично один і той же сімейний бюджет врахують два рази.

Але це ще не всі неприємні нюанси. Як бути, наприклад, якщо чоловік або дружина офіційно не працюють (скажімо, поїхали на заробітки в Європу). За законодавством, без довідки про зарплату або з біржі праці на субсидію претендувати не можна. До недавніх пір проблема вирішувалася просто – офіційно непрацюючого члена сім'ї просто виписували з квартири. Тепер же доведеться забути про субсидії.

Незрозуміло і як бути, якщо сімейна пара не тільки прописана в різних квартирах, але і дійсно живуть окремо від претендента, просто не оформляючи офіційне розлучення. Таких пар в Україні не так мало, як здається на перший погляд. Але довести соцслужб, що у них різна не тільки прописка, але і гаманці, тепер буде вкрай складно – доведеться розлучатися.

Популярне: “Задерла спідницю та просила взяти аналізи”: В Одесі слідчий поліції влаштувала п’яну ДТП

Розлучення, суд або мордобій?

Розлучення стане єдиним виходом і для тих, хто прописаний в різних квартирах, але проживає разом і не має наміру руйнувати сім'ю. "Щоб отримувати субсидію їм доведеться оформити фіктивний розрив відносин", – говорить Юрій Гаврилечко.

За словами Юрія Гаврилечко, в урядовій постанові змішано два поняття – сім'ї та домогосподарство. Тоді як сім'я – це люди, пов'язаний сімейними узами, а домогосподарство – люди, які проживають (зареєстровані) в одному приміщенні і ведуть спільне господарство.

До недавніх пір субсидія видавалася саме на домогосподарство, а не на сім'ю.

"По-суті, спроба чиновників копатися в сімейних відносинах і сімейному бюджеті – це дискримінація і порушення конституційних прав громадян. Тому постанова Кабміну можна оскаржити в Конституційному суді, а, маючи на руках його вердикт, йти далі – до Європейського суду з прав людини. і я не здивуюся, якщо такі позови незабаром з'являться і стануть масовими ", – говорить Юрій Гаврилечко.

За його словами, українці цілком можуть подавати в суд на Кабмін, звинувачуючи його в шахрайстві (неправомірна спроба підміни понять).

Економіст Олексій Куш зазначає, що вводячи все нові і нові обмеження для отримання субсидії, держава намагається максимально скоротити список претендентів на компенсацію по комуналці. І вирішити за рахунок цього проблему з дефіцитом бюджету, який розростається до рекордних розмірів.

За підсумками 7 місяців цього року, план виконання дохідної частини бюджету недовиконано на 16 млрд. грн. А з урахуванням недофінансування цілого ряду галузей (медицина, освіта, оборонка і ін.) Бюджету пролом загрожує розростися до рекордних 56 млрд. грн. На рахунках Держказначейства критично мало грошей – менше 2 млрд. грн. Тому державі потрібно терміново шукати статті, які можна "порізати".

І субсидії – одна з них. Олексій Кущ не виключає, що субсидіальності програму спробують скоротити вдвічі, викинувши з неї не менше 2 мільйонів одержувачів. А "сімейна" схема стане одним із зручних приводів відмовити в держдопомоги.

Масові відмови в субсидії небезпечні розвалом комунальної інфраструктури. Адже більше грошей у людей не виникло, тому платити за рахунками вони просто не будуть. "Борги по комуналці, які і так вже рекордні (близько 40 млрд. грн.) Загрожують просто зруйнувати і без того зношені мережі – модернізувати їх енергетикам буде просто нема за що", – каже Гаврилечко. І додає: цілком можливо, що буде банальний комунальний мордобій: люди стануть лінчувати комунальників, які будуть обрізати їм послуги за борги.

"Подібні прецеденти вже є. Нещодавно в Броварах натовп побив співробітників облгазу. І хоча мордобоєм нічого не вирішиш, такі випадки будуть стає все більш масовими", – говорить експерт.