Власник мережі Медтехніка Олексій Давиденко в інтерв’ю НВ Бізнес розповів про те, як насправді оснащені українські лікарні і чому пора розгортати спецгоспіталі для заражених COVID-19

Кількість хворих на новий коронавірус Covid-19 в Україні продовжує зростати. Поки споживачі купують маски по 20−30 грн за штуку і вчаться готувати санітайзери, бізнес займається пошуком ШВЛ апаратів і забезпечує лікарів захисними костюмами. Українські чиновники займаються пошуком обладнання і тестів.

Всі ці зусилля потрібні, але уряд намагається наздогнати вчорашній день, говорить власник мережі Медтехніка і експерт на ринку медичного обладнання Олексій Давиденко. Його бізнес передбачає належну поінформованість в реальному стані українських лікарень. Зараз підприємець консультує чиновників в тому, що саме треба закуповувати для боротьби з пандемією, про це йдеться у інтерв’ю бізнесмена виданню НОВОЕ ВРЕМЯ.

Бізнесмен зазначає, подаємо слова в оригіналі:

Бізнес став закуповувати ШВЛ, захисні засоби для лікарень. Багато метушні навколо цього питання. Велику частину мого дня забирають розмови з тими, хто займається пошуками близько 50 товарів, які на вимогу МОЗ лікарням необхідні насамперед. Але з цього списку практично немає нічого. Товари привозять, виробляються українськими підприємствами, але їх відразу розкуповують. Зараз більшість контрактів оплачуються на місяць-три вперед, тому швидко ці товари ми не отримаємо.

Я питаю у депутатів, бізнесменів, які закуповують апарати ШВЛ, про те, чи знають вони про реальну потребу реанімації в такому обладнанні. Ніхто не знає. За міжнародними стандартами на кожне ліжко-місце в відділенні реанімації повинно бути два ШВЛ апарати. Це пов’язано з тим, що один апарат може відключитися, поламатися і це призведе до смерті пацієнта. В середньому по Україні — 0,7 апаратів на ліжко. Україні необхідно близько 2 тис. апаратів ШВЛ.

Історія коронавірусу показала, що гроші нічого не вирішують. Пріоритетом для виробників ШВЛ апаратів є своя країна, потім — міждержавні контракти і тільки потім поставки можливі в інші країни. Україна знаходиться на третьому місці в цьому ланцюжку.

Коли дзвонять бізнесмени або їх представники, купують апарати ШВЛ, не цікавлячись їхніми характеристиками і установкою, то це викликає запитання. Ми з колегами вважаємо, що їх купують «в гараж».

Встановити апарат ШВЛ вдома можна, але для цього необхідно створити повноцінну палату з реанімаційною бригадою. Яка кількість людей може собі дозволити організувати таку палату про всяк випадок? Чесно кажучи, мені було б страшно хворіти вдома. У лікарні є величезна кількість багатофункціонального обладнання, медичних кадрів, є можливість за півгодини запросити додаткового експерта.

Лікарні Києва та міст-мільйонників оснащені набагато краще, ніж районні лікарні. Лікарі обласних лікарень, лікарень швидкої допомоги часто ставали міністрами, заступниками міністра охорони здоров’я, народними депутатами. Насамперед вони направляли кошти на свої лікувальні установи.

В цілому ситуація вкрай несприятлива.

Окрім того, бізнесмен підкреслив:

З’являється велика кількість спекулянтів і аферистів, які розуміють, що на цьому можна непогано заробити. Деякі розбавляють гліцерином спирт вдома, видаючи свій продукт за санітайзер. Деякі взагалі не соромляться і на наклейках пишуть «вбиває бактерії коронавірусу». 

Варто зазначити, що сам Президент зазначав, що “еліта” буде лікуватись в тих палатах, на які за 28 років напрацювала.