Сьогодні Велика Палата Європейського суду з прав людини у Страсбурзі винесла рішення про прийнятність міждержавної справи за позовом України проти Російської Федерації № 20958/14 (щодо Криму).

Про це повідомляє прес-центр Кабміну.

Справа стосується порушень прав людини на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь з 27 лютого 2014 року, коли Російська Федерація встановила ефективний контроль над цією територією. Заява Уряду України охоплює скарги на систематичні порушення РФ прав людини, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод та Протоколів до неї, зокрема заборони катування, права на свободу та особисту недоторканість, права на справедливий суд, права на повагу до приватного і сімейного життя, свободи думки, совісті і релігії, свободи висловлювання поглядів, свободи зібрань та об’єднання, права приватної власності тощо.

За результатами обміну сторонами низкою аргументів та усного слухання, яке відбулося 11 вересня 2019 року, суд прийшов до висновку про прийнятність заяви України.

Суд відхилив заперечення Російської Федерації та визнав свою юрисдикцію на розгляд справи України, оскільки описані у заяві події підпадають під юрисдикцію Уряду Російської Федерації, і мають бути досліджені під час розгляду справи по суті.

Цим суд підтвердив свою позицію про застосування принципу ефективного контролю, неодноразово визначений у справах як індивідуальних заявників (Ілашку та інші проти Молдови та Росії, Луїзіду проти Туреччини), так і у міждержавних справах (Кіпр проти Туреччини).

ЄСПЛ тепер перейде до розгляду суті справи, Уряд України надасть позицію щодо безпосередніх порушень РФ прав людини на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополь.

Суд також об’єднав кримську справу з іще однією заявою України, поданою у 2018 році. Вона стосується порушень прав 71 українського громадянина, які незаконно утримувались або продовжують утримуватися на тимчасово окупованій території АР Крим і території РФ (це переслідування кримських татар, членів мусульманської організації «Хізб ут-Тахрір, переслідування та ув’язнення активістів Євромайдану, засудження громадян України за публікації та коментарі у мережі Інтернет та інші).

Ця справа є однією з численних справ проти Російської Федерації, порушених Україною у ЄСПЛ у зв’язку з агресією Росії. Дві з них (щодо ситуації на сході України та щодо викрадених дітей-сиріт) у листопаді минулого року Європейський суд об’єднав зі справою Королівства Нідерланди проти Росії щодо збиття літака МН-17 у липні 2014 року.

Міністерство закордонних справ України веде ще три справи проти Російської Федерації у міжнародних судових інстанціях: Міжнародний суд ООН розглядає питання про порушення Росією конвенцій про боротьбу з фінансуванням тероризму та про ліквідацію всіх форм расової дискримінації в Криму. Міжнародні арбітражі розглядають питання порушення прав України як прибережної держави в Чорному та Азовському морях і у Керченській протоці та протиправного затримання 3 українських військово-морських кораблів та 24 членів їхніх екіпажів.

Усі ці справи є складовими єдиної стратегії міжнародно-правового захисту інтересів нашої держави. Ми переконані, що Росії не вдасться уникнути відповідальності за порушення прав людини та основоположних норм і принципів міжнародного права.

Рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) визнати скаргу України на Російську Федерацію про порушення прав людини в окупованому Криму “частково прийнятною” до розгляду по суті буде мати для Росії конкретні юридичні наслідки в майбутньому.

Про це заявив глава партії “Слуга народу” Олександр Корнієнко, пише “Інтерфакс Україна”.

“Це рішення Європейського суду з прав людини є однозначною перемогою України, першою перемогою в серії справ проти Росії. По-перше, ми доводимо факти агресії і злочинів РФ на нашій території. Це не просто політична заява, а рішення суду, яке в майбутньому буде мати для Росії конкретні юридичні наслідки “, – зазначив він.

По-друге, підкреслив він, таким чином, руйнується міф про “мирне” і “добровільне” приєднання Криму, який РФ намагається просувати не тільки всередині своєї країни, а й на міжнародній арені. Нардеп звернув увагу на те, що ЄСПЛ визнав, що Росія контролювала Крим ще з лютого 2014 року, тобто до його незаконної анексії.

“Третій аспект важливості рішення ЄСПЛ полягає в тому, що ми демонструємо: Крим, як і раніше, залишається в українській порядку денному. Боротьба за нього триває, і Україна разом з європейськими партнерами послідовно боротися за повернення Криму до складу України”, – підсумував Корнієнко .