МЗС привітало публікацію звіту Московського механізму ОБСЄ про порушення міжнародного гуманітарного права та міжнародного права у сфері прав людини, воєнні злочини та злочини проти людяності, скоєні Росією під час війни проти України.

Про це йдеться у заяві відомства, повідомляє “Європейська правда”.

В МЗС зазначили, що вперше в історії ОБСЄ механізм було застосовано на запит безпрецедентної кількості  країн-ініціаторів – 46 разом з Україною, що свідчить про визнання міжнародною спільнотою надзвичайної серйозності та масштабності грубих порушень з боку РФ.

“Висновки Звіту чітко свідчать, що вчинені Росією порушення мають такий масштаб, якого міжнародне співтовариство не бачило в Європі десятиліттями, та що необхідні термінові дії, щоб зупинити державу-агресора. Принципово важливо, що у звіті визнається факт окупації Російською Федерацією окремих районів Донецької та Луганської областей України з 2014 року”, – йдеться у заяві.

“Розглядаємо Звіт Московського механізму ОБСЄ як важливий внесок у зусилля міжнародного співтовариства щодо запобігання безкарності та забезпечення справедливості шляхом притягнення до відповідальності всіх замовників і виконавців злочинів російської загарбницької війни проти України, воєнних злочинів, злочинів проти людяності та інших порушень міжнародного гуманітарного права та прав людини”, – наголосили в МЗС.

У відомстві відзначили, що Росія відмовилася співпрацювати з місією експертів. В МЗС розглядають це, як чітке свідчення визнання повної відповідальності Росії за розв’язану нею загарбницьку війну проти України та її наслідки. Зазначається також, що задокументована у звіті інформація може використовуватися національними, регіональними або міжнародним судам чи трибуналами, які мають або матимуть у майбутньому відповідну юрисдикцію щодо воєнних злочинів РФ та її нинішнього керівництва.

Крім  того, раніше повідомлялось, що ОБСЄ не вважає Республіку Білорусь учасницею війни в Україні, хоча визнає, що Росія використовує її територію для ведення війни. 

“Хоча Білорусь дозволяє Росії використовувати свою територію для атак проти України, місія вважає, що станом на 1 квітня вона не є стороною міжнародного збройного конфлікту, оскільки безпосередньо не скоює насильницьких чи інших дій, які були би прямою участю у бойових діях особами, пов’язаними з Білоруссю. Так само, країни-члени НАТО не є сторонами міжнародного збройного конфлікту на підставі того факту, що вони постачають зброю чи діляться даними розвідки.  Водночас, і Білорусь, і члени НАТО поділяють підвищену відповідальність за те, щоб “забезпечити повагу” міжнародного гуманітарного права сторонами, які вони підтримують”, – йдеться у документі.

Щодо ОРДЛО у ньому зазначають, що псевдореспубліки перебувають під повним контролем Росії, відтак саме Москва відповідальна за їхні дії, і на них у тому числі поширюється вимога дотримуватися міжнародного гуманітарного права. Автори звіту додають, що це залишається незмінним і за умови, якби їх розглядали як незалежні держави – якими їх офіційно вважає Росія.