1

Голова Національного банку Валерія Гонтарєва була бізнес-партнером російського банкіра, заступника голови Зовнішторгбанку Росії (ВТБ) Юрія Соловйова. Спільний бізнес Гонтаревої з російським державним фінансистом припинили лише секторальні санкції США і ЄС проти Росії.

Це випливає з документів панамської юридичної компанії Mossack Fonseca, яка спеціалізується на реєструванні офшорних компаній, повідомляє Корупція Інфо з посиланням на Наші гроші.

Як зазначається, фінансова група ICU, яку очолювала Гонтарева з 2007 року до переходу в НБУ, була створена 2006 року та складається з КУА Інвестиційний капітал Україна, однойменної інвестиційної компанії та банку Авангард (з 2013 року). Співзасновником КУА з моменту заснування був чоловік Гонтаревої Олег. Нині головна юридична особа групи оформлена на компанію ICU holdings limited (Британські віргінські острови).

Згідно документів Mossack Fonseca та Національного банку України, ICU мала тісні відносини з заступником голови Зовнішторгбанку Росії (ВТБ) Юрієм Соловйовим. Фактично чверть ICU донедавна належала дружині Соловйова, а офшорні компанії під управлінням ICU отримували позики від офшорів Соловйова.

2

Мешканець Лондона Юрій Соловйов з 2008 по 2011 рік очолював російський ВТБ капітал та був віце-президентом другого за розміром активів банку ВТБ. З травня 2011 року посідає крісло першого заступника президента банку ВТБ.

В грудні 2013 року офшор Соловйова Quillas Equities, видав позику у 10 мільйонів доларів офшору Keranto Holdings Ltd (BVI). Гроші перерахували на рахунки Keranto в кіпрській "дочці" ВТБ – RCB Cyprus. В угоді про позику вказано поштову адресу Keranto. Вона повністю співпадає з центральним офісом групи ICU в київському бізнес-центрі Леонардо.

За словами журналістів, точно встановити дату, коли Соловйов став не лише позичальником, а співвласником ICU, неможливо. За документами від січня 2014 року Авангард належить ICU через Westal Holdings Ltd. А чверть ICU Holdings Limited (22,74%) належить Cordova Management Ltd. Власниця Cordova Management – Галина Улютіна, дружина Соловйова – має таку ж частку в ICU, як і сама Гонтарєва. Ще по 22,74% в керуючих партнерів – Костянтина Стеценко і Макара Пасенюка.

Улютіна залишається співвласницею ICU Holdings Limited в червні 2014 року, коли сама Гонтарева продає свою частку в компанії та стає головою НБУ.

"Партнерство між компаніями голови НБУ та родиною держбанкіра Росії формально припиняється лише в серпні 2014 року. Навряд чи причиною цьому може бути російська агресія, яка на той момент триває вже понад півроку. Та це розірвання стосунків співпадає у часі з секторальними санкціями США та ЄС, які вводяться проти держсектору Росії наприкінці липня", – йдеться в матеріалі.