Районні відділи Слідчого комітету почали направляти відповіді про призупинення перевірок заявникам про тортури, жорстоке і нелюдське поводження з боку співробітників міліції і військових в період з 9 по 13 серпня.

Причиною призупинення перевірки нібито є відсутність висновку експертизи.

«Сотні жертв тортур і жорстокого, нелюдського, принижуючого поводження залишаються в очікуванні прийняття рішення про порушення кримінальної справи стосовно садистів в погонах і масках, проте до цих пір не порушено жодної кримінальної справи за цими фактами.

Таким чином влада дають чіткий сигнал: звірства спецпідрозділів і територіальних відділів і управлінь МВС схвалені на вищому рівні, а прокуратура мовчазно погоджується зі свавіллям », – коментує відповіді СК юрист Правозахисного центру «Весна» Павло Сапелко.

Він підкреслює, що деякі слідчі дотримуються процесуальну форму, висилаючи жертвам тортур повідомлення про призупинення перевірки.

«Звичайно ж, це просто відписка! Справи на сьогоднішній день ніхто не збирається розслідувати. Слідчі Слідчого комітету (як до цього – судді), схоже, вирішили, що вони «в одному човні», і вибрали своє місце в цьому конфлікті влади і народу.

Справи про тортури розслідуються не тільки і не стільки призначенням експертиз, скільки встановленням ролі кожного можливо причетного співробітника МВС в їх скоєнні. Після цього вірна кваліфікація їх дій не змусить себе чекати», – вважає Павло Сапелко.

При цьому Павло Сапелко зазначає:

“В який став нескінченно далекому 2018 році, коли наша держава запевняло ООН в тому, що тортур в Білорусі немає, Комітет проти тортур ООН рекомендував владі “чітко попередити правоохоронні органи про те, що будь-яка особа, яка вчиняє такі акти чи іншим чином причетна до застосування тортур”.

Нагадаємо, з моменту проведення виборів правозахисники «Весни» спільно з Всесвітньою організацією проти тортур задокументували понад 500 свідоцтв жертв, які були затримані і піддані нелюдському поводженню і змістом, жорсткого побиття та насильства з боку співробітників органів внутрішніх справ.

Досі не порушено жодного кримінальної справи щодо осіб, причетних до злочинів проти мирних демонстрантів.

Сам же президент Білорусії Олександр Лукашенко звернувся до співробітників силових структур країни. Відеозапис його зустрічі з особовим складом прокуратури опублікував близький до прес-службі білоруського лідера Telegram-канал «Пул Першого».

За словами Лукашенка, він до кінця буде захищати Білорусію.

«Хочете стати поруч зі мною – вставайте. Не хочете – не віддавайте», – попросив він.

Експерти заявляють, що така заява бацькой було зроблено не дарма, адже у нього є чітка інформація, хто з силовиків пішов проти, ОМОН починає йти і відмовляється виконувати злочинні накази, оточення плете змови.

Також, заступник завідувача відділом в Управлінні справами президента Білорусі Анатолій Котов в розпал протестів пішов з держслужби через незгоду з політикою влади щодо протестувальників. Сьогодні він заявив:

Звільняються працівники з верхнього прошарку середнього ланки держапарату і силових відомств. Хтось це афішує, хтось робить тихо, але процес відбувається. Ідуть найбільш адекватні люди. Чим менше залишається адекватних людей, тим гірше держуправління. Система стискається, як шагренева шкіра. Наш міністр закордонних справ сказав, що раз йдуть незгодні, ми все тільки зімкнемо ряди, цементуючи їх і станемо ще більш згуртованими. Але якщо ми з тією якістю держапарату впали під час кризи, то з його погіршенням однозначно розвал настане ще швидше. Є співробітники розумні, а є віддані. Ці категорії не завжди збігаються. Розумними складніше управляти, але чим більше відданих, тим більша ймовірність, що система розвалиться від своєї некомпетентності.