Нещодавно з’явилась інформація про те, що “Нафтогаз” виплатить своєму колишньому топ-менеджеру Юрію Вітренко величезну премію в кілька мільйонів доларів.

Про це повідомляє “Європейська правда” з посиланням на власні джерела.

Раніше, у лютому 2020 року, Вітренко звертався з судовим позовом до Печерського суду щодо виплати премії за перемогу “Нафтогазу” у Стокгольмському арбітражі, де йдеться про виплату 94 мільйонів гривень.

Як зазначає джерело, наразі Вітренко претендує на отримання “трохи більше $4 млн”, і це питання з позовом, буцімто, повинно бути вирішене до призначення, інакше у віце-прем’єра виникає конфлікт інтересів. Так, 15 грудня повідомлялось, що Юрій Вітренко може бути призначений Першим віцепрем’єр-міністром – міністром енергетики.

Ці гроші – друга частина премії, нібито обіцяний Вітренко за виграш справи проти “Газпрому” в Стокгольмському арбітражі.

Першу частину – близько 6 млн доларів – він отримав ще в 2018 році, а з “другим траншем” виникла заминка – після скандалу з величезними преміями керівництва НАКу виплати вирішили прикрутити за дорученням президента Зеленського.

За словами співрозмовника “ЄП”, майбутній віце-прем’єр “не буде забирати ці кошти, а віддасть їх фактично державі в борг”.

“Між Вітренком і “Нафтогазом” підписується договір подібний до мирової угоди, за яким перший відмовляється від позовних вимог і отримує за це державні облігації строком на 5 років.

Фактично виходить, що Вітренко уже передав в бюджет свою премію, в сплачених “Нафтогазом” дивідендах. Тепер же він за це отримає ОВДП, виплати за якими настають більше ніж через чотири роки. Він це пояснив і Разумкову на зустрічі, коли той почав натякати на конфлікт інтересів”, – каже співрозмовник.

Сам Вітренко в розмові з УП підтвердив, що передбачається такий механізм, але відмовився прояснити деталі. 17 грудня на засіданні Комітету з питань енергетики під час спілкування депутатів із Вітренком, останній також підтвердив інформацію.

“Угода про врегулювання, яка укладається з “Нафтогазом”, передбачає, що вони вже всі гроші, мою премію, направили в бюджет. Це було позавчора. Я отримую замість своїх грошей фактично довгострокові гривневі облігації”, – відповів він на запитання депутатки Анни Скороход.

“Схема така:” Нафтогаз “купує ОВДП під Вітренко, але формально вони залишаються на брокері”, – розповіло джерело.

Як уже писала “Страна”, прибутковість ОВДП знову підвищилася – Мінфін розміщує їх під 11-11,5% річних. Тобто папери стають вигідним вкладенням коштів. З ОВДП на гривневий еквівалент 4 млн доларів можна отримати понад 400 тисяч доларів дивідендів на рік.

При цьому експерти говорять, що описана схема досить заплутана.

“Безпосередньо виплатити премію Вітренко ОВДП” Нафтогаз “не може – тільки “живими” грошима в касі або за перерахуванням на рахунок”, – говорить Ростислав Кравець,

“Нафтогаз” може оформити ОВДП на себе, але не може виплатити ними премію безпосередньо. Навряд чи така можливість прописана у внутрішніх документах по порядку виплат в держкомпанії. До того ж відразу виникає питання – як з ОВДП утримати ПДФО і на рахунок яких сум? “- прокоментував нам юрист в сфері фінансів Олександр Ярецкий.

“Нафтогаз” може купувати ОВДП, розміщуючи таким чином кошти держкомпанії. Але це вважається активом і навряд чи може передаватися приватним особам “, – додав аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук.

Тобто в схемі з ОВДП прізвище Вітренко напевно ніде фігурувати не буде. Все – на рівні усних домовленостей, – кажуть експерти.

Варто зазначити, що у 2018 році Стокгольмський арбітраж по ряду позицій став на бік України.

І зобов’язав “Газпром” виплатити цю саму переплату, яка становила 2,9 мільярда доларів. Для того, щоб судитися в Європі, “Нафтогаз” за величезні гроші найняв іноземних юристів. А в судовому рішенні прямо містилася формулювання, що одна з причин вердикту – важке економічне становище України. Тобто це було на 100% політичне рішення, прийняте Заходом на користь України.

Проте керівники “Нафтогазу” – Юрій Вітренко і Андрій Коболєв – приписали цю заслугу цілком собі.

За підсумком Вітренко і Коболєва виписали премію в 1% від виграної суми – 45 млн доларів. І в тому ж 2018 році Вітренко отримав перші 6 млн, частина яких незабаром перевів зі свої рахунки в “Ощадбанку” і на рахунку дружини Ірини Шафранової-Вітренко в Ліхтенштейн.

Другу частину премії Вітренко мав отримати після того, як “Газпром” переведе Україну ті самі 2,9 млрд доларів, що сталося в останні дні 2019 року.

Варто також відзначити, що як пише телеграм-канал “Политика Страны”, вчора депутати “Слуги народу” проігнорували пряме прохання президента голосувати за призначення Юрія Вітренка на посаду першого віце-прем’єра і міністра енергетики.

“Перший (Зеленський – Ред.)  в люті. Офіс президента теж. Вони дзвонили, намагалися протиснути, але не вийшло. Хтось ставив” плюсик “в чаті і не голосував, хтось просто не брав трубку, відключав телефон. Це знакова історія, зараз на Банковій не знають, що робити, нового кандидата поки точно у них немає, а голосувати з-під палки більше ніхто не збирається “, – розповіло джерело.

Нагадаємо, що голосування за Вітренко показало лише 186 голосів “за” при 226 необхідних.