В Україні з 1 січня в середньому на 16-30% підвищать тарифи на опалення. На цьому "сюрпризи" не обмежуються. Згідно з підписаним меморандумом з МВФ, вже в травні ще приблизно на 11% подорожчає газ. В результаті в жовтні Гкал може вирости в ціні ще на 10%.

Паралельно з тим будуть скорочувати субсидії. У травні нормативи, а разом з ними і виділяються суму, уріжуть на 11%.

Чого чекати в 2019-му

З 1 січня:

Опалення подорожчає на 16-30%. Згідно з меморандумом, в Україні приблизно 95% постачальників очікує різке подорожчання опалення та гарячої води. Пов'язане воно із зростанням цін на газ, підвищенням зарплат і інфляцією.

З 1 травня:

Уріжуть газовий норматив на 12%. Щоб "вписатися" в бюджет, уряд піде на скорочення соціальних нормативів в середньому на 11%. Наприклад, газовий норматив скоротять з 4,5 до 4 кубометрів вже з 1 травня. Це означає, що якщо в цьому опалювальному сезоні на опалення будинку площею 100 кв.м виділяють 450 кубів, в наступному – дадуть всього 400 кубометрів. Пропорційно скоротять і інші нормативи.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

Скоротять "норму" на опалення на 10%. Відповідну пропозицію вже розробило Міненерго. Наприклад, зараз норма на опалення квартири – 0,0431 Гкал на квадратний метр (залежно від регіону і сезону використовується коефіцієнт). У відомстві пропонують норматив скоротити до 0,0388 Гкал на квадрат. Так, на квартиру площею 60 кв. м на даний момент виділяється 2,6 Гкал (без урахування коефіцієнта). За новими нормами на цю ж площу субсидія покриє лише 2,3 Гкал. За "зайві" 0,3 Гкал, якщо не скоротити споживання, доведеться заплатити самостійно. У Києві такий обсяг тепла на даний момент коштує 395 грн.

Газ подорожчає на 11% – з 8,55 до 9,7 грн / куб. Як говориться в меморандумі, Україна вже в 2020-му перейде на ринкові ціни. Зараз ми платимо в середньому 69% від ринкової ціни "Нафтогазу", з травня будемо платити 80%, а з 2020-го – всі 100%.

З 1 жовтня:

На 10% подорожчає опалення. Складова газу в тарифі на тепло – близько 70%. Тому після зростання цін на газ на 11% приблизно на 8-9% подорожчає і опалення. Але з огляду на, що перерахунку будуть також враховувати і інші чинники (зарплати, інфляції), в середньому українці з жовтня 2019 го будуть платити за тепло як мінімум на 10% більше.

Субсидії можуть призначати за новою формулою. Якщо і цього не вистачить, Кабінет міністрів заявив про готовність переглянути саму формулу призначення субсидій. Причому на цей крок уряд не погоджувався останні кілька років. Міняли нормативи, посилювали правила, але формула залишалася незмінною. Якщо поміняють саму формулу, то більше за комуналку доведеться платити навіть економним пенсіонерам.

На даний момент субсидії вважають таким чином: середній дохід на одного члена сім'ї ділять на два прожиткових мінімуми, отриману суму множать на 15% і сукупний дохід сім'ї. Те, що вийшло, – розмір обов'язкового платежу. Якщо виявиться, що цього достатньо на оплату комуналки, субсидія не призначається. Такі правила дозволяють отримувати допомогу від держави всім, хто витрачає на комуналку в середньому більше 15% сукупного доходу сім'ї.

Якщо, наприклад, у формулі замінити 15% на 20%, пропорційно скоротяться всі комунальні знижки і виростуть обов'язкові платежі.