Посаду повноважного представника України в контактній групі з врегулювання ситуації в Донбасі тепер має отримати дипломат з високим рівнем авторитету, з яким рахувалися б усі сторони.

Про це заявив політолог Володимир Фесенко.

«Це має бути людина з досвідом, з авторитетом, щоб інша сторона його сприймала. Перевага Кучми була в його беззаперечному авторитеті, не лише як колишнього президента. Якби, наприклад, там був Ющенко, сепаратисти б точно його не сприймали, і росіяни до нього б ставились достатньо критично. Кучма втілював принциповість, до нього росіяни, а за ними й сепаратисти, ставились з повагою», – сказав політолог.

На його думку, знайти таку фігуру Україні буде дуже важко – з таким високим рівнем авторитету і в той же час, щоб людина була досвідченою, принциповою.

«Є ще Кравчук, але він навіть трохи старший від Леоніда Даниловича. Не думаю, що зараз він буде готовий до цих функцій. Я не виключаю», – зазначив Фесенко.

Він припустив, що місце очільника представництва в ТКГ може зайняти хтось з колишніх українських посадовців, в той же час ця людина наразі не має займати офіційних посад.

«Був Горбулін і він пішов – у нього також вік поважний, через здоров’я не просто постійно брати участь у переговорах, тому важко сказати. (Президенту України Петру) Порошенку і керівникам адміністрацій треба сідати, перебирати різні варіанти, зустрічатись з людьми, радитись. Ще не кожен захоче», – зазначив політолог.

Він розповів, що обмірковував кандидатуру Руслана Демченка, якого раніше у вівторок за підсумками засідання у Мінську згадував спецпредставник ОБСЄ Мартін Сайдік.

«Про пана Демченка теж для себе думав. Так, в першу чергу, будуть шукати дипломатів. Моя суб’єктивна думка щодо пана Демченка – ви знаєте, до нього були певні закиди і зауваження, і це трошки послаблює його позицію. Я не скажу, що взагалі», – відмітив співрозмовник.

У першу чергу, за його словами, приходять на думку колишні дипломати-високопосадовці: це або колишні міністри, заступники міністрів, інші посадовців. Водночас він зауважив, що «у нас не всі підходять на цю посаду». Ще один момент, важливий на думку Фесенка: «ця людина не має, скажімо так, асоціюватись з Януковичем».

«Назву одне ім’я, але не впевнений, бо там потрібна буде певна рокіровка. Якщо в переговорному процесі залишається Євген Кирилович Марчук, я б на місці радників Петра Олексійовича, радив цей варіант – щоб головним нашим переговірником в ТКГ став саме Євген Кирилович, а в групі з безпеки його б хтось замінив. У нього є і статус, і авторитет», – зазначив він.