Хто, як, скільки і за що саме бере у найбільшому рівненському держуніверситеті вивчало Рівненське агентство журналістських розслідувань. 

Взявшись вивчати корупцію в держуніверситетах Рівного, було опитано: 30-ма студентами, які навчаються, або навчалися в РДГУ – за принципом – з кожного із 11 факультетів мінімум по двоє та з різних академічних груп. Із шістьма викладачами РДГУ та двома експертами і студенткою з іншого університету. Також почули позицію ректорату та отримали інформацію з міліції і прокуратури.

Саме на опитуванні студентів і випускників 2013-2014 років виводимо відсотки, про які далі йтиме мова.

– Це було для мене «шоково», і взагалі, я вперше в житті з таким зіткнулась, тому все дізнавалась в процесі, – розповідає про своє знайомство з хабарництвом п’ятикурсниця художньо-педагогічного факультету РДГУ Марічка Сидорук. – На першому курсі, всі стояли у величенькій черзі – різні курси. Викладач сидить у спортзалі – в кінці. Доходить до тебе черга, підходиш до викладача, він дивиться по своєму журналу, що ти пропускала, скільки занять, і каже щось на кшталт «хх» балів». Ти розумієш, що цього для заліку мало. Питаєш щось на кшталт: «як це можна виправити чи відробити?». Ну і тобі відповідають – 5 «енок» – 50 грн. Даєш гроші в руку йому. Все.

РД 1

Попри падіння у рейтингах на сотню позицій, Рівненський державний гуманітарний університет залишається найбільшим в області за кількістю студентів, яких навчає. Зараз лише на денній формі там готують 5 618 фахівців.

Три з чотирьох вчителів у школах Рівного мають за плечима досвід навчання в РДГУ чи його попереднику РДПІ. Не ясно лише який це досвід: купюр у заліковій книжці чи безсонних ночей перед сесією. Адже в обох випадках якість пластику чи паперу, з якого виготовляють диплом, не відрізняється.

Диплом РДГУ однаковий і для тих, хто отримав його за навчання і для тих, хто за купюри

 

Диплом РДГУ однаковий і для тих, хто отримав його за навчання, і для тих, хто за купюри

КОМУ І СКІЛЬКИ ПЛАТИТЬ, МОЖНА ДІЗНАТИСЯ В СТАРШОКУРСНИКІВ

Коли абітурієнт подає документи, у приймальній комісії точно не кажуть: «Ну… знаєте… у нас тут хабарництво. Але не всі беруть!». Про це також не пишуть на сайті навчального закладу. Проте вже після першої сесії студенти дізнаються, що і як відбувається.

РД 3

ХАБАРІ НЕ ЛИШЕ ГРОШИМА

Окрім грошей викладачі отримують й інші «подарунки». Невідомо, як щодо викладу навчального матеріалу, але у своїх забаганках викладачі бувають дуже вигадливими. За розповідями студентів РДГУ, часто за хабар проходить: купівля книжок та косметики у тих викладачів, які займаються їх розповсюдженням, у подарунок вони приймають коньяк, каву, цукерки, квіти, фрукти, червону ікру.

– Взагалі я із Волині. Викладачка хотіла волинські гриби, бо вони «не Чорнобильські», хоча я живу в III зоні Чорнобиля. На парі просила у нас хто із Волині, щоб ми привезли їй гриби, і сказала, що поставить залік, – розповідає першокурсниця.

– Знаю викладачку, яка просила підгрупу з іноземної мови купити її дочці золоте колечко, –випускниця 2013 року факультету іноземної філології.

– Є викладачка, яка просто просила прибрати в неї на дачі, – третьокурсниця, факультету Документальних комунікацій та менеджменту (ДКМ).

РД 4

 

Зі слів джерел випливає, що найпоширенішими розмірами грошових винагород є суми у 300, 400, 500 гривень. Загалом діапазон доволі широкий: від 10 гривень (коли група скидається на квіти абощо) до 800 (іспити у «дорогих» викладачів).

КУПЛЮ СТИПЕНДІЮ ЗА ХАБАР

Не подумайте, що комусь просто подобається давати хабарі. Є чітка ціль – стипендія. При її місячному розмірі у 724 гривні протягом семестру студент отримує близько 4 350 гривень. У такому випадку в очах студентів ціна оцінки виглядає скоріше вигідною інвестицією, ніж порушенням прав чи закону. Хороші оцінки – є стипендія, погані – немає.

РД 5

Від спілкування зі студентами складається враження, що хабарництво в РДГУ далеко не виняток із правил, а скоріше традиція, здобута досвідом. 55% опитаних повідомили, що давали хабарі принаймні один раз, і лише 45% ніколи не робили цього у стінах вишу.

РД 6

ХТО ІНІЦІАТОР ХАБАРЯ

У питанні, щодо того, хто ж все таки є ініціатором укладання корупційної угоди, свідчення опитаних студентів різняться. Хтось каже: самі у всьому винні, хтось же звинувачує викладачів. Лише один із опитаних вважає винною «систему, яка диктує умови».

РД 7

Буває, що участь у хабарництві безпосередньо беруть батьки:

– Через кого, не знаю, – мама там «рішала». А коли запитувала, сказала, що «воно мені не нада», – розповідає третьокурсниця, уточнює і передає зі слів своєї мами: «В Рівному є тьотя, в якої знайома працює в РДГУ. Говорю, який екзамен треба здати. Відповідно, після того, як здам, мені говорять суму, яку я винна обом. І все. При запитанні, через кого рішає, відповідь одна і та ж: «головне, що стоїть оцінка».

КОЛЕКТИВНА КОРУПЦІЙНА ПОРУКА

Часто посередником стає староста, особливо у тих випадках, коли корупційна угода колективна. У цій ситуації студенти «скидаються» на «подарунок кафедрі», на «пакет», щоб отримати лояльність викладача і навіть на проживання та харчування іногородніх викладачів, які приймають держіспити.

НАЙКОРУМПОВАНІШІ КАФЕДРИ РДГУ

РД 10

Серед опитаних студентів 65% відсотків відчували несправедливість по відношенню до себе, або інших через те, що хтось отримував незаслужену оцінку за допомогою хабара.

За підсумками опитування вдалося з’ясувати 40 прізвищ викладачів РДГУ, які за інформацією студентів, беруть хабарі. З них десять викладачів згадувані більше ніж одним свідком. Прізвища трьох викладачів згадувані одразу трьома джерелами (прізвища цих викладачів Рівненське агентство журналістських розслідувань передасть разом із заявою в правоохоронні органи – ред.).

РД 11

Найкорумпованішими джерела називають кафедри іноземної мови та фізичного виховання.

Викладач кафедри фізичного виховання Євгеній Франків у розмові з журналістом таку версію студентів НЕ спростовує:

– В першу чергу, чому така ситуація може бути. Всі інші кафедри відносяться до факультетів, а ці дві кафедри загальноуніверситетські. Відповідно, через ці дві кафедри проходить найбільша кількість студентів. Хочеш ти чи не хочеш, але там велике навантаження, викладачів багато.

Деякі викладачі звичайно шукають якусь таку можливість отримати додаткове джерело прибутку, але це наголошується неодноразово (керівництвом кафедри – авт.) про те, щоб таких варіантів не було, – каже пан Франків.

РД 12

Викладач відверто відповідає на запитання про власний досвід, каже, хабарів не бере:

– Пропонували один раз. Для мене це ясно, що стало шоком. Це залежить від викладача, як він себе зарекомендує, як він себе покаже, так воно і є.

– Незалежно від зарплати, – продовжує пан Франків, – людина сама вирішує, чи їй брати хабар, чи не брати хабар. Якщо її зарплата влаштовує, то відповідно для чого це робити. Якщо її не влаштовує, то відповідно підвищуй кваліфікацію і шукай собі іншу роботу, от і все, це дуже просто.

Перебуваючи на кафедрах іноземних мов у передвосьмеберезневий день зняли випадкове відео студентів з подарунками під дверима:

НЕ СКАРЖАТЬСЯ В МІЛІЦІЮ

Органи внутрішніх справ, судячи із відповідей на інформаційний запит – роботою з викладачами, які беруть хабарі не перевантажені. Так у період з 2012 по 2014 рік до міліції надійшло 6 заяв про вимагання в навчальних закладах області. 4 кримінальних провадження направлено до суду при цьому жодне з них не стосується РДГУ. 2 провадження закрито «за відсутністю складу злочину».

Прокуратура відписує те ж саме. При чому протягом 2012-2014 років звернення і заяви про вчинення корупційних злочинів працівниками ВНЗ області до прокуратури не надходило.

В РДГУ з корупцією борються наступним чином. Серед студентів та викладачів проводиться роз’яснювальна робота відповідно до Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції». Про це йдеться у відповіді на запит, про це ж розповідав ректор РДГУ Руслан Постоловський.

РД 20

 

Чи дієва така боротьба з корупцією? Викладач Євгеній Франків, відповідаючи на це запитання, каже, що це просто декларація і не більше. Дієвість її ілюструється першокурсниками, які розповідають про «залік за гриби», а також студентами, які минулоріч «скидались на ДЕК».

РД 21

 

У відповіді на запит йдеться, наче протягом 2012-2014 років заяв про хабарництво чи вимагання коштів не надходило. Проте це не так, адже у червні минулого року студенти відкрито свідчили про побори і писали заяви адресовані керівництву вишу, де крім йшлося, зокрема, й про хабарництво.

Тоді студентка Анастісія Кутєпова зафільмувала декана факультету музичного мистецтва Станіслава Димченка на місці пиятики. Після цього декана звільнили з посади, але лише під тиском студентів, громадськості та висвітлення цього інциденту в ЗМІ.

Також студенти цього факультету відкрито заявляли про корупцію і зловживання.

Під час опитування студенти факультету музичного мистецтва розповіли, що зараз корупції немає, на відміну від часу, коли декан Димченко був на посаді. Виявляється від керівника підрозділу прямо залежить, чи є хабарництво на факультеті.

Відповідальність за участь у корупції, за її існування безперечно лежить на усіх учасниках. На студентах, викладачах, керівництву, та навіть тих, хто мовчить знаючи про ситуацію. Проте, як йшлося вище, правила гри диктує не студент, а викладач. Те ж, як ведуть себе викладачі залежить від політики керівництва.

РД 22

 

Можна припускати, що виконуючий обов’язки ректора РДГУ Руслан Постоловський знає про ситуацію, але нічого не робить бо йому байдуже, або ж йому вигідно те, що відбувається. В іншому випадку керівництво навіть не знає про ситуацію. Невідомо який з варіантів гірший.

Домогтися відповідей Руслана Постоловського на запитання, які виникли, – не вдалося. Ректор відмовився відповідати:

– …вибори (вибори ректора РДГУ мають відбутися 19 березня – ред.) відбудуться, тоді будемо говорити. Все. До побачення, – каже пан Постоловський при спробі журналіста отримати відповіді телефоном.

Опитавши понад тридцять студентів вдалося почути прізвища 40 викладачів, які брали або беруть. За деякими з прізвищ є історії, які можна перевірити опитавши повністю групи студентів.

Визнавши проблему хабарництва та провівши всеохоплююче опитування студентів, можна було б зробити перший крок на шляху до якісної освіти та відсіяти хабарників.

Наразі Рівненське агентство журналістських розслідувань передає всю зібрану інформацію в міліцію та Міністерство освіти і науки України. Скоро також читайте про антикорупційну перевірку іншого рівненського державного вишу.

Дмитро Бондар,
ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»
спеціально для 
«CorruptUA.org»