Нацбанк має намір знизити граничну суму розрахунків готівкою між юридичними і фізичними особами з 50 тисяч до 15 тисяч гривень. 

Це передбачено проектом Постанови НБУ “Про затвердження змін до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”, повідомляє НБУ.

Наразі ліміт готівкових розрахунків, які можна здійснювати впродовж одного дня з одним або кількома платіжними документами, становить 50 тисяч гривень. 

У проекті постанови пропонується знизити цей поріг до “розміру, який не перевищує 10 % від суми, встановленої для фінансових операцій з готівкою, які підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу”.

На сьогодні ліміт готівки в 50 тисяч стосується лише розрахунків за покупку якихось товарів. 

Однак у проекті постанови пропонують розширити дію цього правила на “готівкові розрахунки фізичних осіб — довірених осіб суб’єктів господарювання, які отримали готівкові для виконання окремих цивільно-правових дій від імені та за рахунок такого суб’єкта господарювання”. 

Таке формулювання досить прозоро натякає на оплату праці, розрахунки за виконані роботи й інші операції з готівкою. 

Тобто підприємства змушені будуть не знімати готівку з рахунків, щоб розплатитися з працівниками, як часто робиться зараз, а переказувати гроші на банківські карти співробітників.

У НБУ кажуть, що зміни правил мають на меті насамперед звуження сфери використання готівки, подальше збільшення частки безготівкових розрахунків і виведення готівки “з тіні”.

Також одним зі завдань новацій є “забезпечення стабільності надходжень готівки в банківську систему”.