Сьогодні об 11:00 музикант Святослав Вакарчук презентує політичну партію на майданчику біля Національного музею історії України, неподалік від фундаменту Десятинної церкви. Християни вважають – це місце особливої енергетики. Його вибрав сам Вакарчук. Там він розповість, кого веде в політику і повертається сам. Остаточне формування ідеології партії та її складу попередньо має відбутися 25 травня на першому партійному з'їзді.
"ПРИЗВЕСТИ У ВЛАДУ МОЛОДИХ ПРОФЕСІОНАЛІВ"
"Ви як мисливці проти системи – повинні потрапити в неї і знищити", – розповідав з запалом Вакарчук випускникам Української академії лідерства минулого літа. Позиція громадського активіста, ніж політика довгий час залишалася зручною для Вакарчука.
Бажання вплинути на політику ззовні спричинило і інший ефект. Чим більше музикант плодив публічних дискусій про відсутність справедливості, тим більше виглядав як майбутній кандидат в президенти.
Вакарчук вже був в політиці. Майже рік провів в парламенті у фракції НУНС. Потім склав повноваження через "аморальною боротьби за владу врозріз з національними інтересами". За цей час не подав жодного законопроекту і пропустив більше 70% засідань.
За минулий рік Вакарчук близько шести місяців тримався в трійці лідерів президентських рейтингів з 10-12%. Весь цей час журналісти цькували музиканта питаннями про похід на вибори, поки вокаліст ОЕ на початку виборчої кампанії не заявив: "Я, Святослав Вакарчук, не братиму участі в президентських виборах-2019. Я добре усвідомлюю, що зараз, в джинсах можу зробити більше для країни, ніж надівши краватку ". Після цього Вакарчука виключили з опитувань. А суспільство – зі своїх надій.
У цій же заяві музикант сказав, що разом зі своєю командою зробить так, щоб проєвропейські політики перемогли: "Я буду працювати над тим, щоб привести до влади якомога більше молодих професіоналів". Але ніякої конкретики не прозвучало.
В останні кілька місяців Вакарчук коментував президентські вибори – вимагав змістовних дискусій від кандидатів і голосувати «не по приколу" – але ні слова про підготовку власної партії. Сьогодні Вакарчук має намір пояснити виборцям, кого він бачить в ролі "мисливців проти системи".
КОМАНДА, ФІНАНСИ, медіа-підтримки
Партія Вакарчука буде називатися Голос. Головним координатором партії співрозмовник LIGA.net з оточення музиканта називають колишнього заступника міністра економіки Юлію Клименко. Раніше ЗМІ інформували, що вона є керівником передвиборного штабу, але журналісти помилилися. "Штабу, як такого, у нас немає. Клименко – одна з головних координаторів", – зазначив співрозмовник.
Другий координатор партії Голос і своєрідний HR-агент списку партії – відомий антикорупційний активіст, виконавчий директор Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин. У коментарі LIGA.net Юрчишин підтвердив свою участь в проекті музиканта, але до офіційної презентації Голоси відмовився від більш повного коментаря. "Я вже певний час коммуніцірующіх з Вакарчуком. Власне, про саму логіку потрапляння в політику", – сказав Юрчишин в коментарі одному з телеканалів тиждень тому.
Політична команда Вакарчука поповнюється молодими соратниками Михайла Саакашвілі з Одеси. З власних джерел LIGA.net стало відомо, що вже кілька місяців до Вакарчуку долучилася Соломія Бобровська – колишня заступник голови Одеської ОДА. Бобровська відмовилася коментувати LIGA.net свою участь.
Інший виходець з "одеських реформаторів" Михайло Лев за деякими даними зустрічався з Юрчишиним. Лев підтвердив LIGA.net зустріч зазначивши, що мова йшла не про відбір в Голос, а про загальну координацію демократів. "Ми всі спілкуємося, але команди і місця в списках не обговорюються. Я тримаюся окремо", – сказав Лев.
До політичного проекту музикант також притягнутий урядовий радник зі зв'язків ВР і Кабміну Ярослав Железняк. У коментарі LIGA.net він не підтвердив участі, але і не спростував походу в політику під егідою музиканта.
Томаш Фіала.Півроку тому у Фіали відмовилися коментувати фінансову підтримку можливого походу Вакарчука на президентські вибори. Тепер чеський підприємець ясніше сформулював допомогу Вакарчуку на парламентських виборах. "Бізнесмени починають розуміти, якщо вони не будуть, грошей своїх зароблених, вкладати в підтримку прогресивних політичних сил, то без цього Україна не змінюватиметься", – сказав Фіала в коментарі 24 каналу. Також Фіала є інвестором видання Новий Час.
Віктор Пінчук. Першими, хто зі ЗМІ розповів про підготовку політичному камінг-ауті Вакарчука, був сайт телеканалу ICTV. "Святослав Вакарчук візьме участь у парламентських виборах і незабаром представить свою команду", – повідомлялося в новини. Там же наводилося думку експерта, який пророкує партії Вакарчука подолання п'ятивідсоткового бар'єру. "IСТV видає бажане за дійсне", – висловився Юрчишин з приводу публікації.
В інтерв'ю Українській правді взимку Вакарчук роздратовано підкреслював, що у нього немає ніяких відносин з українськими олігархами – це суперечить його принципам.
З КИМ ВАКАРЧУК ВЕДЕ ПЕРЕГОВОРИ
Партія Голос займе виборчу нішу по сусідству з молодими партіями Сила людей і Люди важливі, також орієнтовані на креативний, середній клас. Підтримку цього поля виборців розраховує отримати і Самопоміч. Політсила Андрія Садового тримається особняком від переговорів молодих сил.
"Переговори тривають. Деталі повідомимо пізніше", – прокоментував Сергій Гусовський з Люди важливі об'єднання з Вакарчуком. Між "сусідами" по електорату немає визначеності, Люди важливі анонсували установчий з'їзд партії 24 (або 25 травня).
Співрозмовник з команди Вакарчука розповів, що музикант готує свій партійний з'їзд на ті ж числа – 25 травня. (24 травня і 26 травня заплановані концерти ОЕ).
Примкнути до несостоявшемуся союзу збирається ініціатива Дій з нами Мустафи Найєма. Крім Найєма в неї входять депутати-єврооптимісти: Наталя Кацер-Бучковська, Світлана Заліщук та ще троє осіб – політолог Микола Давидюк, інвестиційний банкір Марія Барабаш та екс-заступник голови департаменту патрульної поліції, підприємець Сергій Блажевич.
"Зараз йдуть переговори – це повинен бути об'єднавчий формат з Силою людей, Люди важливі і ми", – сказав нардеп. За словами Найєма, до обговорення списку справа не дійшла. У порядку денному – питання про програмні положення майбутньої сили. Мустафа відмовився коментувати складність переговорів між трьома суб'єктами зазначивши, що якщо призначать позачергові вибори, то учасники переговорів встигнуть домовитися.
Глава партії Сила людей Олександр Солонтай впевнений, що на позачергових виборах до Верховної Ради Вакарчуку доведеться шукати підтримку, а якщо справа дійде до чергових, то він самостійно збере партію. В Силі людей також не бачать ясності у відносинах з політичним проектом музиканта. "Не знаю, як складуться відносини між Сила людей і Святославом Вакарчуком надалі, але зі свого боку докладу зусиль, щоб це була співпраця та партнерство", – написав Солонтай в Facebook.
Позафракційний депутат Борислав Береза, який недавно відвідав форум Люди важливі не бачить, куди можуть приєднуватися люди. "Було б до кого – вже б приєднався. У політиці важливо не тільки мати первинні чоловічі ознаки, а й вчасно їх використовувати. Все, що там відбувається (в переговорному процесі Вакарчука і Люди важливі, Сили людей) не більш, ніж метушня", – підкреслив нардеп.
Вакарчук точно оголосить про створення політсили. Але інтрига залишається – поведе він особисто партію в парламент або кому-то це делегує. Вакарчук обіцяє все розповісти сьогодні о 11:00.