З приходом нової влади може стартувати пенсійна реформа, яка торкнеться не тільки нинішніх, а й майбутніх пенсіонерів. Вже пройшли панельні дискусії депутатів партії «Слуга народу», які експерти назвали презентацією планів реформ.

Новообрані депутати планують змінити порядок виходу на пенсію і виплати пенсій для тих, кому до неї ще працювати десятки років. Як повідомляє експерт із соціальних питань і майбутній депутат Галина Третьякова, планується запустити другий етап пенсреформи – обов’язкові накопичувальні пенсії, поява яких відкладається більше 15 років.

Крім того, нові депутати схиляються віддати пенсійні внески працівників у приватні руки, але під жорстким контролем Пенсійного фонду. Це питання стало каменем спотикання для запуску з 2019 року накопичувальних пенсій. Рік тому парламентарії так і не змогли визначитися, чи потрібно створювати ще один держорган, який займається пенсіями. Питання відклали на 2020 рік, пише видання «Сегодня».

Майбутніх пенсіонерів можуть очікувати і інші нововведення. Перше – добровільний вихід на пенсію, як до, так і після досягнення пенсійного віку (зараз 59 років у жінок, 60 років у чоловіків).

«Людина повинна йти на пенсію, коли вона цього сама захоче», – вважає Третьякова.

Наприклад, якщо у 55-річного є 35 років стажу, він зможе оформити пенсію і не працювати. І навпаки, 70-річний отримуватиме пенсію і працюватиме, поки є сили і вміння. Зараз достроковий вихід на пенсію можливий тільки для «шкідливих» професій. А, наприклад, для держслужбовців є віковий ценз – 65 років, після досягнення його вони зобов’язані звільнитися з держслужби. Тим, хто вже на пенсії, обіцяють зберегти чинне з цього року щорічне підвищення пенсій: на 50% від інфляції плюс 50% від темпів зростання зарплат за попередній рік.

Фахівці з пенсійних питань підтримують напрацювання і сподіваються, що вони запрацюють уже в 2020 році.

«Запуск другого етапу реформи дозволить людям молодшим 40 років накопичити гідну пенсію, але і дасть «довгі» і дешеві гроші нашій економіці. Інші пропозиції треба обговорювати. Якщо, припустимо, людина достроково виходить на пенсію, то вона повинна бути менше, так як вона менше внесла в загальний казан солідарної системи і, по ідеї, буде отримувати пенсію довше», – аналізує екс-заступник голови Пенсфонда Віктор Колбун.

А ось працювати на керівних посадах 70-річним пенсіонерам навряд чи доцільно, але вони зможуть працювати вже рядовими виконавцями, вважає експерт. Інакше це позбавить перспективи зростання молодих співробітників і може стимулювати їх відток за кордон.

Економісти кажуть, що найскладніше – збереження купівельної спроможності накопичувальних пенсій майбутніх пенсіонерів протягом 30-35 років. Третьякова впевнена, що це реально, якщо в Україні будуть працювати фондовий ринок і кредитування недержавними Пенсфондами приватного бізнесу за рахунок внесків майбутніх пенсіонерів.

Нагадаємо, з 1 січня 2019 року близько двох мільйонів пенсіонерів почали отримувати підвищені пенсії. Новація торкнулася військовослужбовців і осіб, у віці від 65 років з повним стажем.

Крім того, віце-прем’єр Павло Розенко зазначив, що 1 березня 2019 року відбулася автоматична індексація пенсій, яка стане щорічною, а перерахунок виплат при цьому більше не залежатиме від рішень уряду. Зокрема, розмір пенсії зріс на 17-20%. Міністр фінансів Оксана Маркарова відзначила, що в держбюджеті на поточний рік для цього є достатньо коштів.

Також у березні-квітні держава виплатило додатково 2410 гривень пенсіонерам, які отримують мінімальну і меншу за мінімальну пенсію. Кошти отримають з додаткових надходжень до Пенсійного фонду від розмитнення «евроблях».