З 2018 року має запрацювати другий рівень пенсійного забезпечення — впровадження особистих накопичувальних рахунків працівників, передає Корупція.Інфо

Популярне: Українці в шоці: Савченко приголомшила всіх, розповівши всю правду про Порошенко і Садового (ВІДЕО)

Цим питанням перейнялися депутати профільного комітету ВР, так і Кабмін, презентували вчора проект пенсійної реформи.

ЩО МАЄМО. Як розповів під час презентації в Аналітично-дослідницькому центрі "Інститут Горшеніна" заступник голови Комітету ВР з економічної політики Юрій Соловей, сьогодні з майже 12 млн пенсіонерів, які отримують пенсії за рахунок солідарної системи (загальний котел), 78% мають пенсії до 2 тис. грн в місяць, 17% — 2-4 тис. грн, і лише 3% — понад 4 тис. грн. Їх пенсреформа не торкнеться, але якщо її не розпочати, то у майбутніх пенсіонерів виплати будуть ще менше.

"При одній солідарній системі розмір пенсій по відношенню до розміру зарплат, з яких сплачено внески в пенсійний фонд, буде постійно знижуватися через демографічний тиск (населення старіє. — Авт.), — каже Соловей. — Зараз на 10 працівників припадає 11 пенсіонерів, а через кілька років буде 13-15, що, в свою чергу, позбавляє працівників і роботодавців стимулу до сплати єдиного соцвнеску (ЄСВ) і легалізації зарплат, так як пенсії все одно будуть мізерними. Тому введення системи персональних заощаджень необхідно. До того ж це "довгі" (на відміну від короткострокових депозитів населення) гроші, які стануть працювати на економіку".

ЩО ПРОПОНУЮТЬ. Отже, з січня 2018-го додаткові 2% від зарплати співробітника роботодавець буде перераховувати на його особистий пенсрахунок. Щорічно протягом п'яти років відрахування роботодавця стануть збільшуватися на 1% (в 2019-му — 3%, у 2020-му — 4% і т. д.), поки не досягнуто 7%. Такі відрахування стануть обов'язковими для тих, кому менше 35 років. А для старшого покоління — добровільними.

По досягненні пенсійного віку людина буде щомісяця отримувати суму, попередньо рівними частинами від накопиченої (всього очікується, що пенсія буде складатися на 60% із солідарної системи, 30% — особистих рахунків і 10% — з недержавних пенссетів). Якщо пенсіонер помре, то те, що залишилося на його особистому пенсрахунку гроші успадкуються (при солідарній системі виплачують дві пенсії на поховання. — Авт.). Також передбачається, що при важкій хворобі вся сума або її частина може бути витрачена на лікування, але, природно, пенсвиплати після цього виявляться меншими.

Як уточнив віце-прем'єр Кабміну Павло Розенко, збільшувати нинішній ЄСВ (22%) не планують, як і податок на доходи фізосіб (18%). Доходи в новостворений Накопичувальний пенсійний фонд (НПФ) підуть за рахунок зменшення надходжень до солідарної системи, зменшення роботодавцям податку на прибуток і перерозподілів інших доходів держбюджету. Очікується, що вони будуть постійно зростати і за 2018-2028 роки досягнуто 420 млрд грн. Для захисту від інфляції накопичення пропонують вкладати в облігації внутрішньої держпозики (ОВДП), обіцяючи прибутковість не нижче рівня інфляції в поточному році.

ЩО РОБИТИ. Щоб другий рівень почав працювати, депутатам треба скасувати норму закону "Про обов'язкове держпенсстрахування", що передбачає його введення лише при бездефіцитному бюджеті ПФ. За словами Розенка, домовленість з МВФ про це нарешті досягнута.

"Щоб не виріс дефіцит ПФ, треба також зменшити податок на прибуток, внісши зміни в Податковий кодекс, і за рахунок цього збільшити ЄСВ, з якого гроші йдуть в ПФ, — вважає незалежний пенсексперт Віктор Колбун (екс-заступник голови ПФ). — Що стосується вкладання грошей з ПЕНСІЙНОГО фонду в державні цінні папери, то це міра тимчасова, бо не можна до нескінченності випускати ОВДП. Але плюс цієї ідеї в тому, що вона знизить інфляцію, адже забезпечити 13-15% річних за ОВДП складно, тому держава почне жорсткіше контролювати зростання цін".

Інші експерти сумніваються, що влада встигнуть запустити задумане.

"Потрібно не менше півтора років: крім зміни діючих законів, треба розробити багато підзаконних актів: положення про НПФ, забезпечення контролю за зібраними коштами на пенсрахунках і т. д.", — упевнений гендиректор Української асоціації інвестбізнесу Андрій Рибальченко.