пенсійна реформа

Мінсоцполітики збирається запропонувати нову модель виплати пенсій. Експерти кажуть, що може не вистачити грошей, а депутати хочуть спершу побачити законопроект.

Мінсоцполітики презентує на засіданні Кабміну модель нової пенсійної системи. Міністр Павло Розенко сподівається, що уряд затвердить її і внесе в Раду.

 

ВСТУП

Як розповів Розенко, два основних нововведення такі: перше – введення з 1 січня 2017 2-го і 3-го рівня пенсійного страхування. Тобто, додатково до солідарної системи (принцип "загального казана") з'являться особисті накопичувальні пенсійні рахунки (2-й рівень), на які піде частина грошей, що перераховуються зараз роботодавцем в "загальний котел" (ПФ) і особисті накопичувальні рахунки в недержавних Пенсійних фондах, куди працівник добровільно щомісяця перерахує частину заробітку, щоб потім довічно отримувати надбавку до солідарної пенсії.

Нагадаємо, зараз другий рівень не працює, хоча його збиралися запровадити ще в 2003 р, а недержавні Пенсійні фонди непопулярні, тому що навіть не рятують перераховувані їм суми від інфляції, а деякі вже збанкрутували. Міністр пропонує, щоб особисті рахунки стали обов'язковими для всіх, хто молодше 35 років і добровільними для працівників від 35 до 55 років.

Друге нововведення – відмова від спецпенсій для народних депутатів, чиновників, суддів, прокурорів, у яких пенсії при рівному стажі і однакових заробітках в 1,5-2 рази вище, ніж у непривілейованих громадян.

"Ці категорії переведуть на загальний порядок розрахунку пенсій, але при виході на пенсію їм виплатять одноразово від 10 до 20 мінзарплат (зараз 12180-24360 грн) залежно від стажу держслужби, – роз'яснив нам Розенко. – Для військовослужбовців та силовиків (МВС, СБУ ) нічого не зміниться. Для представників шкідливих професій – списки №1 і №2, та інших, які мають право на достроковий вихід на пенсію за вислугою років – водії тролейбусів, тракторів, авіатори, доярки, лікарі, вчителі і т. д. – пропонуємо, щоб їх пенсія складалася з двох частин. Основна частина – як у всіх, додаткова – "професійна" під егідою ПФ, куди роботодавець стане переводити частину грошей, що нараховуються на їхні заробітки".

Щоб не почалося масового звільнення держслужбовців, для яких непогані пенсії є стимулом відпрацювати 10-15 років за не дуже високу зарплату, Розенко пропонує мінімум удвічі збільшити їм зарплату. Тоді вони в старості отримають приблизно таку ж пенсію, як зараз при діючій системі нарахування.

 

На думку президента Украналітцентра Олександра Охріменка, ідеї Мінсоцполітики не нові і правильні, але вони знову можуть бути відкладені через те, що в ПФ не вистачить грошей на виплату нинішнім пенсіонерам.

"У бюджеті Пенсфонда зараз діра в 80 млрд грн, яку дотує держбюджет. Вона стане ще більшою, якщо частина грошей із солідарної системи піде на накопичувальні рахунки і на виплату пенсій може не вистачити дотацій. На це влада не піде", – зазначає Охріменко.

Розенко впевнений, що за ті 20 місяців, що залишилися до 2017 року, економіка України відновиться, і дефіцит ПФ зменшиться в рази. "Така реформа стане потужним сигналом для розвитку економіки. Накопичувальна система – це не система проїдання, гроші вкладаються в економіку і працюють на неї", – вважає Розенко.

Депутати поки обережно оцінюють нововведення, які їм, можливо, доведеться підтримати. Так глава профільного комітету ВР з питань соцполітики зайнятості та пенсобеспечення і екс-міністр соцполітики Людмила Денисова сказала, що коментувати буде лише тоді, коли вивчить текст законопроекту.

А от її заступник Сергій Каплін вважає, що ідеї Мінсоцполітики треба підтримати, адже скасування спецпенсій дозволить вивільнити значні кошти для Пенсфонда і наповнити його бюджет. Накопичувальні рахунки також давно пора вводити, кожен повинен отримувати пенсію за своїми доходами, як у Європі. Але деталі будуть зрозумілі, коли Кабмін подасть нам відповідний законопроект ".

 

 

Джерело: Корупція.Інфо