Мета президента РФ Володимира Путіна – не лише поглинання України. Його головна геополітична мета – руйнація НАТО, дезінтеграція Європейського Союзу та витіснення присутності США у Європі.

Таку думку в ефірі іномовлення України UA висловив директор Інституту зовнішньополітичних досліджень, професор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Григорій Перепелиця.

Він зазначив, що сьогодні напруженість між Заходом та Росією перейшла у фазу військово-політичної кризи.

“Переговори в Брюсселі між НАТО та РФ і попередні в Женеві між США та РФ показали, що ми входимо в останню фазу напруженості, яка називається військово-політична криза. І це криза між НАТО та Росією, і щонайменше між США та Росією”, – сказав Перепелиця.

Політолог вважає, що переговори 10-12 січня у Женеві та Брюсселі не могли бути ефективними, бо у фазі військово-політичної кризи ефективність дипломатії зводиться до мінімуму, на цьому етапі використовується мова ультиматумів. І напередодні перемовин Росія надала ультиматум Сполученим Штатам Америки та НАТО про нерозширення Альянсу на схід Європи та повернення до становища в Європі зразка 1997 року.

“Що стало головним предметом цього ультиматуму? Багато говорили про Україну, але фінальна мета Росії – не Україна. Фінальна мета Росії – завоювання сфер впливу, поділ Європи на сфери впливу, як це було під час холодної війни. І Путін сказав, і у проєкті цих кремлівських договорів чітко зазначено: сферою російського впливу має бути не лише Україна, але й Закавказзя, Центральна Азія та Східна Європа”, – пояснив Перепелиця.

До того ж, під Східною Європою Путін розуміє не лише пострадянський простір, ключову роль якого для Росії відіграє Україна.

“З цієї позиції далі можна відвойовувати всю Східну Європу, яка входила до складу Варшавського договору. Тобто кінцева мета Путіна – відновлення контролю над усією Східною Європою. Тому вони й кажуть: НАТО, забирайся зі Східної Європи, ми виходимо на позиції, які були до 1997 року, до підписання основоположного акту. Ось про що йдеться”, – упевнений Перепелиця.

Тому, на його думку, у цій ситуації – у ситуації ультиматуму – не може бути діалогу.

“Щоби дипломатичні переговори досягли якогось результату, потрібен консенсус. А як досягається консенсус? Коли у вас є якийсь спільний інтерес. Росія не зацікавлена у безпеці Європи. Росія зацікавлена у руйнуванні цієї архітектури безпеки, яка була відновлена після закінчення холодної війни. Тому головне завдання Путіна – не лише поглинання України. Його головне завдання – руйнація, дискредитація НАТО, дезінтеграція Європейського Союзу та витіснення присутності США в Європі. Ось яка геополітична глобальна мета стоїть перед Путіним”, – резюмував Перепелиця.

Нагадаємо, що демократи в Сенаті Сполучених Штатів підготували пакет санкції щодо низки російських військових та посадовців, у тому числі – проти президента Володимира Путіна. Про це повідомляє видання The Washington Post із посиланням на проєкт закону, який опинився в його розпорядженні.

Згідно з проєктом, який ще офіційно не оприлюднений, закон передбачає запровадження широких санкцій проти російського військового та урядового керівництва, в тому числі Путіна, а також банківських установ, якщо Москва вдасться до подальших ворожих дій щодо України.

Санкції торкнуться також компаній із системами зашифрованого обміну повідомленнями, які працюють у Росії. Серед них – система SWIFT, яку використовують банки, що обмінюватися ключовою інформацією з іншими фінансовими установами.