Американський ленд-ліз, який уже допоміг зламати хід історії під час Другої світової війни, у сьогоднішніх реаліях допоможе українським Збройним силам суттєво переламати ситуацію на фронті.
Про це повідомив військовий експерт, голова Експертної ради Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Леонід Поляков в ефірі інформаційного телемарафону. Він зазначив, щоб українці мали можливість уявити, що таке американський ленд-ліз та його роль у світовій історії, потрібно звернутися до історичних даних, які свідчать про те, що Радянський Союз програв би принаймні перший початковий етап війни без допомоги американців .
“Всі чули слова президента Російської Федерації Владіміра Путіна, що росіяни могли б перемогти у Другій світовій війні без українців, а допомога від Сполучених Штатів Америки щодо ленд-лізу суттєвої ваги не мала. Але це абсолютна брехня. Про це говорять цифри. Під час Другої світової війни радянська армія мала на озброєнні реактивних систем залпового вогню “Катюша” 26 тис. Усього транспортна авіація. складалася з американських літаків “Дуглас”. Усі паровози, а це близько 2 тисяч, були американські. Більше 7 тис. танків, 50 тис. вантажних автомобілів. Навіть український льотчик Іван Кожедуб, який вважається найрезультативнішим асом авіації Другої світової війни, воював на американському літаку. Все було отримано у рамках американського ленд-лізу”, – зазначив Леонід Поляков.
Військовий експерт констатував, що в рамках сьогоднішнього дня американський ленд-ліз допоможе Україні суттєво переламати ситуацію на фронті.
“Якщо наша країна зможе швидко та на постійній основі отримувати допомогу озброєнням по ленд-лізу від Сполучених Штатів Америки, то це суттєво вплине на перебіг війни. Українські військові сили зможуть перейти до контрнаступу”, – наголосив голова Експертної ради Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Леонід Поляков.
Військовий експерт зазначив, що вже зараз можна побачити, як поступово починаються зміни під час бойових дій.
“Якщо подивитися на обстановку по всій лінії фронту, то вже кілька днів російські війська не мають суттєвих поступів. Вони не намагаються щодня нас атакувати, бо посилюється наша артилерія. Поки що противник масовано застосовує свою артилерію, оскільки має більше боєприпасів. Але ми вже починаємо так звані “артилерійські дуелі”. Наприклад, згідно з офіційними даними за вчорашній день, тільки за одну добу було знищено понад 30 російських артилерійських установок. Це практично артилерійський дивізіон. Якщо протидія ворожої артилерії буде відбуватися такими темпами, українським військам буде набагато контрнаступ. Вогнева потужність нашої армії й надалі збільшуватиметься”, – зазначив голова Експертної ради Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння в ефірі інформаційного телемарафону.
Нагадаємо також, що 7 квітня Сенат Сполучених Штатів ухвалив закон про ленд-ліз для України, а 28 квітня це зробила Палата представників Сполучених Штатів Америки.
Закон покликаний прискорити передачу військової допомоги шляхом скорочення бюрократичної тяганини. Він дозволяє де-факто безоплатно передавати озброєння за умови, що країна-одержувач заплатить пізніше.
Спікерка палати представників Конгресу Ненсі Пелосі буквально за два дні після ухвалення закону побувала в Києві. Каже, ленд-ліз стосуватиметься не тільки України, а й усіх європейських союзників. Залишилося підписати закон про другий ленд-ліз президенту Байдену.