Україна посилила контроль кордону з Молдовою у районі окупованого росією Придністров’я.

Про це повідомив Укрінформу речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко.

«Кордони з білоруссю та Молдовою нині потребують посиленої уваги. На кордоні з Молдовою є такий сегмент, як Придністров’я, від моменту повномасштабного вторгнення Сили оборони посилили цей напрямок. Відбувається не тільки посилення контролю, а й будівництво інженерно-фортифікаційних робіт, щоб Сили оборони мали можливість здійснювати всі необхідні заходи, перебуваючи на цьому напрямку», – сказав він.
Демченко зауважив, що є розуміння підступності ворога.

«Ми розуміємо, що в будь-який момент можуть бути провокації, тому треба бути готовими до всього і на всіх напрямках, в тому числі й на сегменті Придністровському», – сказав він.

Вирішити проблему Придністров’я можна не лише військовим шляхом. Є пропозиція домовитися з місцевою владою, щоб в регіоні нарешті запанував спокій та почався рух вперед. Це буде добре і для України, і для Молдови.

Таку думку в ефірі українського телеканалу висловив доктор історії, директор Інституту ефективної політики (Молдова) Віталій Андрієвський. Він переконаний, що поки не варто спиратися на силовий варіант розв’язання проблеми з Придністров’ям. Адже є інший спосіб, як усе владнати.

Як вважає Андрієвський, керівництву Придністров’я потрібно зробити таку пропозицію, від якої воно не зможе відмовитися. Так можна буде швидше і простіше почати процес реінтеграції цього регіону з Молдовою.

Це вигідніше, ніж якщо все почне далі затягуватися, адже тоді вже буде реальним і військовий сценарій. А саму пропозицію мали б підготувати Молдова та Україна разом з ЄС та США. Звертатися варто не лише до керівництва регіону, але й до простого народу, де живуть і молдавани, і українці, і росіяни.

Зараз Придністров’я закрите з двох боків – Молдови та України. Весь імпорт та експорт регіону залежить від двох держав. Зараз дуже зручний період вирішити цю проблему. Але потрібна рішучість, політична воля та міжнародна підтримка,– вважає Андрієвський.

Він переконаний, що зараз було б доцільно окреслити подальші перспективи керівництву Придністров’я. Йому здається, що там вже не налаштовані співпрацювати з Росією. І чекають на пропозицію від самої Молдови.

Очевидно, що через певний час окупанти програють в Україні – і держава почне відроджуватися. Їй будуть потрібні ресурси, а, до прикладу, в Придністров’ї є і металургійний завод, і цементний тощо. Від цього регіон лише виграє та вийде з депресивного стану.

Якщо буде міжнародна допомога, Молдова разом з Україною могла б побудувати невелику АЕС, яка частково забезпечуватиме Одеську та Вінницьку області електроенергією і всю Молдову. І ще можна буде продавати на експорт. Багато проєктів. Треба пояснити і почати говорити з керівництвом Придністров’я. В мене таке відчуття, що вони вже не надіються на Росію,– ділиться своїми думками Андрієвський.

Раніше президент Володимир Зеленський повідомив керівництву Молдови, що Кремль готує переворот у Кишиневі. Цим мали займатися російські спецслужби.
Зараз в Молдові тривають мітинги, які організувала проросійська партія “Шор”. Як зазначив Андрієвський, Кремль вкидає шалені гроші на ці заходи.

Перед ними стоїть конкретна ціль – дестабілізувати ситуацію в Молдові. А наступний крок – здійснити переворот. Зараз є певна повнота картини. Ще осінню наші спецслужби провели певні арешти та конфіскували значні суми грошей – до 5 мільйонів леїв. Це – дуже велика сума,– зазначив Андрієвський.

В Молдові готуються до різних сценаріїв. Усі розуміють – якщо в Кишиневі почнуться заворушення, то Кремль може використати й сили з Придністров’я. Не виключено, що це може бути ще й направлено проти України.
До прикладу, це можуть зробити також для дестабілізації ситуації в Одеській області. Свого часу були вже такі спроби із терористами з абсурдною ідеєю так званої “народної республіки” у Бессарабії у 2014 – 15 роках.
Також спецслужби Молдови викрили двох іноземних громадян, які пов’язані з диверсійними центрами за межами країни.