Підвищення мінімальної зарплати більш ніж удвічі – чудовий піар-хід для чинної влади. Однак реального покращення життя українців це не принесе.

Зарплати бюджетників

Ставки бюджетників розраховуються не від мінімальної зарплати, а від мінімального тарифного розряду. Останнє їх підвищення в 2017 році буде всього лише з 1180 гривень до 1,6 тис. гривень – в 1,3 разу. Коли підвищать мінімалку до 3,2 тис. гривень, то всі бюджетники, які мали за своєю тарифною сіткою отримувати менше 3,2 тис. гривень, отримуватимуть якраз 3,2 тис. гривень, а ті, у кого тарифні ставки були вищими, надбавку не особливо відчують. Наприклад, якщо зараз санітарка в лікарні отримує 1,5 тис. гривень, то з 1 січня вона отримуватиме 3,2 тис. гривень. А лікар з нинішньою зарплатою в 3 тис. гривень, отримуватиме 3,9 тис. гривень.

Таким чином, повториться ситуація 2010 року. Зарплати бюджетників просто зрівняли. Як і тоді, збільшення доходів відчують тільки найбільш низькооплачувані працівники. Зате це був хороший піар для тодішньої влади. А тепер стане і для чинної.

Пенсії

Розмір мінімальної пенсії прив'язаний до прожиткового мінімуму для непрацездатних, а не до мінімальної зарплати. Пенсія і прожитковий мінімум збільшаться на 10%, тобто трохи більше ніж інфляція. 1,6 тис. грн – на такі гроші людина навряд чи може нормально жити.

Зарплати в приватному секторі

Зарплати всіх співробітників у приватному секторі також повинні підняти до 3,2 тис. гривень мінімум. Для держбюджету це безумовний плюс, оскільки приведе до зростання зборів прибуткового податку та єдиного соціального внеску.

Однак на практиці ситуація виглядає інакше. Бізнес платить мінімалку і доплачує в конвертах, тому що доходи не відповідають витратам. Оскільки роботодавці будуть змушені платити великі податки у зв'язку з підвищенням мінімалки, вони почнуть економити на чомусь іншому. Наприклад, звільнять частину співробітників або переведуть працівників на неофіційне працевлаштування.

Таким чином, підвищення мінімалки може спровокувати зростання безробіття.

Субсидії

Існує ймовірність, що за рахунок підвищення мінімалки уряд хоче зекономити на субсидіях, скоротивши кількість людей, яким необхідно їх надавати. Так, люди отримуватимуть більшу зарплату і зможуть платити за комунальні послуги. У результаті реальний чистий дохід сім'ї може не змінитися або навіть зменшитися.

Таким чином, з одного боку, влада піднімає зарплати, а з іншого – отримує їх назад у скарбницю у формі податків і комуналки.