З 1 березня 2019 року в Україні перерахунок пенсій здійснюватиметься “на автоматі”: діятиме універсальна формула.

Перший день весни 2019 року дасть старт так званому автоматичному перерахунку пенсій українців.

Є дані експертів про зростання пенсій до 20,87%. Розмір збільшення суми на пенсійні виплати буде становити половину суми від середнього зростання заробітної плати за останні три роки і 50% індексу інфляції за 2018 рік.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

Згідно зі статистикою в минулому році рівень інфляції в країні склав 9,8%. Середнє зростання заробітних плат з 2016 по 2018 рік склало 31,95%. Сума цих двох чисел поділена навпіл і складе той самий відсоток збільшення пенсій, який очікується в 2019 році. Тобто-20,87%.

Дана формула не діятиме на суддів та інших пільгових категорій. Решта українців отримуватимуть нарахувань за однією формулою. Крім середнього зростання зарплати за останні три роки враховуватиметься стаж і власна зарплата. Якщо ж мова йде про «мінімалку», то розрахунковий розмір пенсії може бути навіть менше прожиткового мінімуму (1497 грн). У такому разі держава дотягує розрахункову пенсію до прожиткового мінімуму.

Закон про пенсії передбачає щорічний автоматичний перерахунок пенсій. Окремо треба відзначити, що при подоланні дефіциту в Пенсійному фонді, розмір надбавок до пенсій можуть збільшити, про це йдеться у відповідному документі:

“Розмір, дата і порядок такого збільшення визначаються в межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення”.

Ті українці, які виходитимуть на заслужений відпочинок в цьому році, вже після березня, при розрахунку своєї виплати отримають у формулі “свіжі” цифри, тому й осучаснення вони не будуть потребувати. А вже з 2020-го, після чергового перерахунку виплат, підвищать також і їх пенсію.

До речі, якщо виходити на пенсію в цьому році, з середньою зарплатою (близько 8 тис. грн за даними ПФУ) і 35 роками стажу, можна претендувати на виплату в розмірі 2,1 тис. грн. “База” для розрахунку – середня зарплата за три минулі роки, а це 6033,5 грн. Цю суму множать на співвідношення власної зарплати до середньої (якщо ви отримуєте середню зарплату – 1, якщо на 50% вище середньої – 1,5 і так далі) і на 1%.

Навіть з урахуванням щорічних підвищень, діюча пенсійна система не може забезпечити українців високими виплатами. У самому законі Про пенсійне забезпечення передбачено три рівні, а за фактом повноцінно працює тільки один. Крім виплати з Пенсійного фонду, також закон передбачає запуск обов’язкового накопичувального страхування (тобто кожен працюючий відкладає частину зарплати на спеціальному рахунку) та добровільний накопичувальний (приватні пенсійні фонди, в яких можна брати участь за бажанням).