Держдеп США закликав РФ негайно припинити практику “фільтраційних таборів” для українців та примусові депортації після публікації експертного звіту, де вчергове задокументовані такі практики Росії на окупованих територіях, таку заяву Державний департамент оприлюднив 25 серпня. 

Приводом для заяви став звіт експертної групи Conflict Observatory, що працює за підтримки Держдепу, де задокументовані докази організації Росією “фільтраційних таборів” для українців з окупованих територій та примусового вивезення людей з України на територію РФ.

“Протиправне вивезення та депортація захищених осіб є грубим порушенням 4-ї Женевської конвенції про захист цивільного населення і є воєнним злочином. Знову закликаємо РФ негайно припинити “фільтрацію” та примусові депортації і надати доступ незалежним зовнішнім спостерігачам до встановлених закладів і місць розселення примусово депортованих на території України, що контролюється РФ, та на території самої Росії”, – наголошують у заяві. 

У ній згадують, що в останньому звіті, підготовленому Єльською лабораторією гуманітарних досліджень, лише на території Донецької області задокументовано 21 місце, пов’язане з “фільтраційною” діяльністю, і надходить загалом все більше вартих довіри повідомлень та доказів з різних джерел про ці практики. 

Згадана програма Conflict Observatory також документує збитки, завдані закладам охорони здоров’я та освіти на Луганщині, їхні партнери Smithsonian Cultural Rescue Initiative зафіксували понад 450 випадків пошкодження об’єктів культурної спадщини по всій території України. 

У Держдепі зазначають, що така робота з перевірки даних та документації завданих Росією збитків є необхідною та зазначає, що на програму Conflict Observatory будуть виділені додатково 9 млн доларів.

“Цей фокус на притягнення до відповідальності закладає грунт для подальших юридичних процесів – в Україні, через міжнародні механізми чи у третіх країнах, які встановили юрисдикцію у питанні. Президент Путін і його уряд не зможуть постійно зловживати безкарністю. Відповідальність – це імператив, і США разом з партнерами не мовчатимуть. Народ України заслуговує на справедливість і Сполучені Штати продовжать підтримувати українців стільки, стільки знадобиться”, – підсумовують у заяві.  

Зазначимо, що Скільки українців окупаційна російська армія утримує у так званих «фільтраційних таборах» — невідомо. Про це в ефірі Громадського радіо розповіла Олександра Романцова, правозахисниця, виконавча директорка Центру Громадянських Свобод.

Відомо, що коли російська армія тікала з київської, Чернігівської, Сумської та Харківської областей, то вони вивозили з собою цивільних людей. Зараз ми цих людей шукаємо. Є інформація, що когось з них утримують в СІЗо, але тужи не допускають навіть тих адвокатів, які готові з нами працювати і шукати наших людей на території РФ. », — розповіла правозахисниця.

Як зауважує Олександра Романцова, є ще одна категорія цивільних полонених — це люди, які не пройшли так звану «фільтрацію» і потрапляють у «фільтраційні табори».

«Часто журналісти звертаються із запитанням, чи відомо нам про когось, хто з цих «таборів» звільнений. Так от — ні, у нас майже немає такої інформації. Насправді люди звідти не повертаються. У них немає контакту з родичами, їхнє засвідчення у якихось офіційних російських системах теж відсутнє. Тобто ніхто навіть не може оцінити скільки людей нині утримують ц так званих «фільтраційних таборах». Але те, що рахунок йде на тисячі, то це точно», — підсумувала Романцова.

Депортація — це спроба підтримати велику віртуальну інформаційну бульбашку про те, що «рф рятує людей від нацистів». Це віртуальне виправдання збройної агресії проти України. Тут є ознаки воєнного злочину: депортація без жодного вибору та подальших контактів з рідними чи представниками України, вивезення дітей, розлучення їх з батьками. Є також підозра, що в окремих випадках людей вивозили, щоб користуватися ними як живим щитом, наголошує експерт.