Президент Польщі Анджей Дуда під час візиту до Києва 22 травня виступив із промовою в українському парламенті, ставши водночас першим таким іноземним лідером після 24 лютого.

На початку свого виступу Дуда процитував перші рядки українського та польського гімнів, а пізніше – рядки з “Каменяра” Івана Франка. Нардепи багато разів переривали промову гучними оваціями.

“Російським загарбникам не вдалося зламати вас, і я глибоко вірю, що ніколи не вдасться. Вільний світ зараз має обличчя України. Є тривожні голоси, які заявляють, що Україні варто підкоритися вимогам Путіна…

Але тільки Україна має право вирішувати щось про своє майбутньому. Міжнародна спільнота має вимагати від Росії припинити агресію та залишити територію України, перестати топтати міжнародне право. Не може бути жодних переговорів та рішень за спиною України. Нічого про вас без вас, абсолютно – це залізний принцип”, – наголосив президент Польщі.

Він висловив захоплення українськими військовими, окремо згадавши захисників Маріуполя.

“Ви – герої України, але також герої Польщі та всього світу… Україна довела, що може протистояти імперській Росії. Ніхто не вірив, але це сталося. Росія не змогла реалізувати жодної своєї статичної мети, зазнала великих втрат і зазнає їх весь час. Це великий успіх українських збройних сил, української влади та всього українського народу”, – зазначив Анджей Дуда.

До того ж, Президент Польщі заявив, що зараз Захід складає іспит на те, що для нього означають задекларовані цінності.

“Якщо заради своїх економічних інтересів чи політичних амбіцій пожертвують Україною, хоч би сантиметром її території чи клаптиком її суверенітету – це буде величезний удар не лише для українського народу, а для всієї західної спільноти… Після Бучі, після Бородянки, після Маріуполя не може бути повернення до “бізнесу як завжди” з Росією, – підкреслив Дуда.

Глава Польщі також зазначив, що реалії після 24 лютого створили шанс для того, що Україна та Польща назавжди стануть добрими сусідами.

“Це великий історичний шанс і великий злом”, – сказав він, згадавши заклик Папи Івана Павла ІІ “ставити вище за те, що об’єднує, ніж те, що роз’єднує”.

Дуда також заявив, що всіляко сприятиме вступу України до ЄС і “не зупинить зусилля, доки Україна не стане членом Євросоюзу повною мірою цього слова”.