Війна наближається до Криму. І нерви тут на межі. У розмовах захищеними каналами зв’язку місцеві жителі говорять про напругу на всьому півострові через очікування неминучих прямих бойових дій.

Кримчани розповіли Politico, що диверсійні та партизанські групи формуються у Криму, який Росія незаконно анексувала у 2014 році. Розчарування та паніка на підйомі. Цьому сприяє все: від мобілізації на острові до вартості втечі.

«Одна людина розповіла про злість через відсутність можливості отримати місце у лікарні через те, що туди привезли велику кількість поранених росіян із фронту. Інший співрозмовник сказав, що налякана російська еліта намагається продати свої блискучі літні будинки, але не можуть знайти покупців», – пише видання.

Коли Володимир Путін наказав розпочати широкомасштабне вторгнення в Україну в лютому, мало хто очікував, що через 9 місяців українська армія загрожуватиме визволенням Криму. Це вже не здається неможливим з військового погляду після того, як добре організована українська армія змогла вигнати російські сили з Харківської області та Херсона.

Представник президента України у Криму Таміла Ташева вже зараз складає плани для періоду після деокупації півострова, готуючи юридичний фундамент для вирішення складних проблем, які виникнуть. За її словами, Київ хотів би повернути острів без бою. Але «військовий спосіб може бути єдиним рішенням».

«Ситуація зараз дуже відрізняється від 2014 року. Ми підтримуємо зв’язок із людьми у Криму. І вони все більше розлютовані високими цінами на продукти, нестачею ліків та інших медикаментів. Там спостерігається збільшення антивоєнних протестів, особливо після початку призову та часткової мобілізації», – розповіла вона.

На питання щодо формування партизанських груп у Криму Ташева відповіла лише одне: «Звичайно, вони формуються». Вона пояснила, що на відміну від 2014 року зараз Україна має сильну армію і рішуче керівництво. І це змінює мислення людей у ​​Криму.

Politico пише, що напруга в Криму сильно зросла після вибуху, який пролунав 8 жовтня на Кримському мості. Цей міст служив критичною лінією забезпечення, що з’єднувала Росію та півострів. Кримчани розповіли виданню, що росіяни нервуються та полюють на прихильників України, боячись нових диверсій. Київ не брав на себе відповідальності за вибух вантажівки на Кримському мості.

«Після вибуху була паніка. З того моменту офіцери та солдати перевезли свої сім’ї назад до Росії. А багаті намагалися продати свою нерухомість, яка вартує від 500 тисяч до мільйона доларів. Але ринок мертвий», – розповів Politico IT-працівник із Криму.

«Через санкції багато хто втратив роботу, а ціни підскочили абсолютно на все, особливо на продукти. До того ж, вибір тут не великий. Якщо ви заробляли тисячу доларів на місяць до лютого, то тепер потрібно заробляти приблизно три тисячі, щоб почуватися так, як раніше. Але як це зробити, якщо туристична індустрія мертва», – додав він.

Місцеві також розлючені, що не можуть отримати медичну допомогу, тому що лікарні в Криму забиті російськими солдатами, пораненими в боях у Херсонській та Донецькій областях. За словами кримчан, на тлі погіршення ситуації формується дедалі більше партизанських осередків.

«Моя група патріотів добре знає одна одну. Ми багато років навчалися та працювали разом та довіряємо один одному. Ми готуємось. І ми розуміємо, що секретність визначить ефективність наших дій», – сказав колишній банкір, який стверджує, що очолює загін із семи осіб.

Натхненні вибухом на Керченському мосту партизани планують диверсії на військових базах за допомогою вибухівки, зробленої з дизельного пального та аміачної селітри.

«Провокаторів багато, і росіяни стривожені. Тому ми пильні. Ми знаємо інші партизанські групи. Але ми не підтримуємо активного зв’язку з міркувань безпеки. У нас домовленість із начальником поліції, який розуміє, що Росія зазнає поразки. І він стривожений. Він дасть нам ключі до свого арсеналу, коли настане час, за умови, що ми скажемо про нього потім добре слово», – додав колишній банкір.

Politico пише, що поки що невідомо, наскільки серйозну загрозу для армії Росії в Криму становлять українські партизани. Але генерал США у відставці Бен Ходжес каже, що очікував на формування таких сил на півострові.

«Я чекав на це. Це і місцеві, і диверсанти, які проникли до Криму. Згадайте, як українці робили те саме проти німецького Вермахту протягом усієї Другої світової війни. Там є традиція саботажу та повстань. Мені б не хотілося бути російським водієм вантажівки, яка їде в колоні будь-де зараз. Думаю, коли настане час для рішучих дій, це буде поєднання місцевих партизанів та інфільтрованих диверсантів», – пояснив він.