Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко запитав співголова фракції “ОПЗЖ” Юрія Бойка, чи погоджував той з Віктором Януковичем “Харківські угоди”.
Лідер “ОПЗЖ” спочатку відмовлявся відповідати, чи причетний до укладення “угод”, а потім запевняв, що у той час займався лише ціною на енергоносії.
Про це йшлося у прямому ефірі ток-шоу “Право на владу” на телеканалі “1+1”.
Ткаченко: І в уряді бувають великі дискусії, і в кабінеті президента бувають великі дискусії — ніхто ніким не керує. Я б хотів запитати, чи питав вас Янукович, коли підписував “Харківські угоди”, коли брав три мільярди в обмін на те, що він відмовляється від європейського вибору, чи питав він вас про ці рішення? Очевидно не питав. І очевидно вся країна бачила золото у кабінетах ваших міністрів, кабінет Пшонки. Ви тоді про корупцію не говорили? Я вже не кажу, що перемир’я за вашим сценарієм — це фактично здача України Путіну.
Бойко: Абсолютно з вами не згоден. Ось ця остання теза показує весь цинізм сьогоднішніх ваших позиції. Ви що всерйоз вважаєте, що коли не стріляють у наших солдатів — це здача?
Ткаченко: У вас сценарій вести перемовини з Медведєвим, вести перемовини про те, яким чином ви будете поставляти начебто дешевий газ.
Бойко: Ви не перекручуйте ситуацію. Я кажу про перемир’я, яке у нас було півроку тому. І півроку в нас була відносна тиша. Може ви буваєте також (на Донбасі — Ред.), не хочу вас ображати, але я там буваю часто. І я також бачу відношення людей і, як вони стали почувати себе зручніше, комфортніше, спокійніше, коли почалось перемир’я.
Ткаченко: Ніхто не сперечається про перемир’я.
Бойко: Я ж кажу, що треба відновити перемир’я.
Ткаченко: А ви на попередні питання відповіді дасте?
Бойко: На попереднє запитання я вам із задоволенням надам відповідь, тому що насправді, коли кажуть про традиційних політиків, то найбільше ..
Ткаченко: Ні-ні, про “Харківські угоди”, чи погоджували ви з Януковичем, про європейський вибір, про три мільярди в обмін на те, що ми не будемо рухатись в Європу.
Бойко: У нас кожен в уряді займався своїм питанням. Я займався газом, я про “Харківські угоди” знаю там так, як вони були в пресі. Але моє завдання були по енергоносіям. Енергоносії у той час були дешевші. Якщо ви спитаєте сьогодні людей, що для них краще — газ по 800 грн чи по 8000 грн, то я думаю, що вони вам всі скажуть.
Харківські угоди підписали 21 квітня 2010 року президенти Росії і України – Дмитро Медведєв і Віктор Янукович. Вони стосувалися широкого кола українсько-російських відносин, проте найбільш відомим їхнім підсумком стало продовження на 25 років (з 2017 до 2042 року) дії угоди між Україною і РФ про статус і умови перебування Чорноморського флоту РФ на території України. Натомість Україна отримувала суттєву знижку на російський газ.
У квітні 2010 року Харківські угоди підтримали 236 народних депутатів, зокрема Рінат Ахметов, Ігор Палиця, Юрій Іванющенко, Віталій Хомутинник. 11 березня 2021 року РНБО доручила СБУ перевірити, чи не було в діях нардепів, які проголосували за ратифікацію скандальних угод, ознак державної зради. Секретар РНБО Олексій Данілов пояснив, що у 2008 році Рада нацбезпеки доручила уряду розробити законопроєкт, який повинен був врегулювати «питання виходу Чорноморського флоту в 2017 році». Уряд мав зробити це протягом двох місяців, але не зробив цього.
«Ми вважаємо, що це була перша цеглинка, яка далі почала руйнувати всю систему нашої безпеки, і призвела до того, що у 2010 році з’явилися так звані Харківські угоди, які в безпрецедентні терміни були ратифіковані депутатами Верховної ради», – уточнив Данилов.
Шановні читачі, також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.