На сайті Уряду Великобританії оприлюднено заяву міністра закордонних справ Ліз Трасс під назвою “Викрито план Кремля встановити в Україні проросійське керівництво.

Публікується дослівно:

“У нас є інформація, яка вказує на те, що російський уряд прагне поставити у Києві проросійського лідера, розглядаючи можливість вторгнення та окупації України. Як потенційний кандидат розглядається колишній народний депутат України Євген Мураєв.

У нас є інформація про те, що російські спецслужби підтримують зв’язки з багатьма колишніми українськими політиками, зокрема:

Сергій Арбузов, перший віце-прем’єр-міністр України з 2012 по 2014 рік та виконуючий обов’язки прем’єр-міністра у 2014 році.
Андрій Клюєв, перший віце-прем’єр-міністр з 2010 по 2012 рік та керівник апарату колишнього президента України Януковича.
Володимир Сівкович, колишній заступник голови Ради національної безпеки та оборони України (РНБО)
Микола Азаров, прем’єр-міністр України з 2010 до 2014 року.

Зазначимо, що проти Сівковича та ще кількох чинних депутатів Міністерство фінансів США запровадило санкції кілька днів тому.

У назві документу йдеться про “підтримуваних Росією діячів, відповідальних за дестабілізуючу діяльність в Україні”.

Під санкції потрапили нинішні депутати від “Опозиційної платформи – За життя” Тарас Козак та Олег Волошин, колишній депутат-регіонал Володимир Олійник та Володимир Сівкович, заступник секретаря РНБО за президента Януковича.

У Мінфіні США також вважають, що “російські розвідувальні служби, включно з ФСБ, залучають українців, які посідають впливові політичні посади, аби здобути доступ до секретної інформації, підірвати суверенітет України, а згодом використовують цих осіб для створення нестабільності як тла для потенційного російського вторгнення”.

Деякі з них мають контакти з російськими розвідниками, які зараз беруть участь у плануванні нападу на Україну.

Міністр закордонних справ Ліз Трасс сказала:

“Опублікована сьогодні інформація проливає світло на масштаби російської діяльності, спрямованої на підрив України, та дає уявлення про перебіг думок Кремля.

Росія повинна знизити ескалацію, покласти край своїй кампанії агресії та дезінформації та піти шляхом дипломатії. Як неодноразово заявляли Великобританія та наші партнери, будь-яке військове вторгнення Росії в Україну буде великою стратегічною помилкою, яка спричинить серйозні витрати.

Позиція Великобританії щодо України також зрозуміла. Ми беззастережно підтримуємо її суверенітет та територіальну цілісність у межах її міжнародно визнаних кордонів, включаючи Крим. Україна – незалежна, суверенна країна”.

У світлі сенсаційної заяви Уряду Великобританії про плани Росії встановити окупаційний режим нібито на чолі з Євгеном Мураєвим, новими фарбами грають слова президента Володимира Зеленського про можливу атаку Росії саме на Харків, вказує у своєму телеграм каналі екс-нардеп Сергій Лещенко.

Справа в тому, що сам Мураєв родом із Харківщини був двічі народним депутатом Верховної Ради по округу в Харківській області. Мураєв вивозив Миколу Азарова до Росії під час його втечі у лютому 2014 року через кордон у Харківській області.

Можна припустити, що розвідка Великобританії заздалегідь ділиться інформацією з українською стороною, а на підтвердження версії про Мураєв є перехоплені телефонні розмови.

Судячи з часу публікації розгорнутих статтею про заяву Уряду Великобританії, журналістам міжнародних видань ця інформація була надана з ембарго. Так, Уолл Стріт Джорнал та Гардіан опублікували великі статті з коментарями о 00:30 за київським часом, за десять хвилин до твітту міністра закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс. Нью-Йорк Таймс опублікував статтю трьох авторів о 01:10, за півгодини після її твітту.

У суботу вдень інформація про Мураєва з’явилася на ресурсах Шарія та Раші Тудей. Це може пояснюватися тим, що міжнародні журналісти, які мали інформацію під ембарго, звернулися до МЗС Росії за коментарями, а ті дали витік своїм агентам.

У той же час CNN повідомляє, що розвідка США має ту саму інформацію, яку опублікував Уряд Великобританії, про намір Росії встановити маріонетковий режим на чолі з Мураєвим.