Керівник адміністрації прем’єра Угорщини Гергей Гуйяш заявив, що Україна не має права втручатися в енергетичну політику суверенної країни.

Про це повідомляє “Європейська правда” з посиланням на Magyar Nemzet.

“Помста України відбулася задовго до наших газових домовленостей з росіянами, тоді, коли Україна грубо обмежила використання рідної мови угорців на Закарпатті шляхом внесення змін до закону про освіту, саме тому Угорщині слід продовжувати блокувати її шлях до НАТО” – сказав Гуйяш, коментуючи реакцію Києва на угорсько-російський газовий контракт.

На його думку, не піддається розумінню той факт що інша країна хоче брати участь у енергетичній політиці суверенної країни.

Україна не має до цього жодного відношення, сказав Гуйяш.

Він додав, що йому вкрай прикро, що “сусідня держава в кінцевому підсумку не може оцінити серію жестів, зроблених Угорщиною, незважаючи на нинішні серйозні суперечки”.

Відзначимо, що Угорщина підписала з Росією довгостроковий контракт на постачання газу в обхід України. Ситуація довкола цього питання є геополітичною грою Кремля, однак незрозуміло, чому угорська сторона цьому підігрує.

Про це розповів політолог Дмитро Тужанський в ефірі 24 каналу. За його словами, Росія використовує Угорщину для дестабілізації газового ринку, ситуації в України та створення нових загроз.

Тужанський вважає, що через новий контракт з Росією втрачає й Угорщина, адже для неї був вигідним транзит газу через Україну. Однак держава так чи інакше мала підписати новий контракт з Росією. Попередній був чинним ще з 1995 року.

“Чому вирішили працювати не зі старим контрактом, а підписати новий? Тому що для Росії принципово змінити логістику транспортування газу до Європи й створити такі умови, щоб обійти Україну. Це геополітична гра”,– наголосив політолог.

За словами Тужанського, Угорщина не може не розуміти того, що вона втрачає заробіток від транзиту.

Як зауважив політолог, Росія лякає європейські країни тим, що вони начебто замерзнуть без газу. Угорщина якраз на цьому й зіграла.

Однак чому “угорський егоїзм” переважає інтереси колективної безпеки та навіть власні заробітки від транзиту – це велике запитання.

В цьому контексті варто зазначити, що Угорщина завдала удару по українсько-угорських відносинах, виключивши український газопровід зі схеми постачання газу з Росії, і Україна відповідно відреагує.

Про це сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в ефірі програми “Свобода слова” на телеканалі ICTV.

“Ми маємо країну, Угорщину, яка є членом ЄС і членом НАТО, при цьому має особливі відносини з Росією і завдала удару по українсько-угорських відносинах, виключивши український газопровід зі схеми постачання газу з Росії. Це удар, і ми будемо відповідати на нього відповідно, тому що тут не повинно бути ніякого жалю і ніяких співчуттів”, – сказав Кулеба.

Він зазначив, що засідання спільної міжурядової українсько-угорської комісії з питань економічного співробітництва, яке мало пройти при співголовуванні глав МЗС двох країн 29-30 вересня, було скасовано ще до підписання угоди Угорщини і РФ.

“Ми знали, що вже летить туди російська делегація, що ця угода буде підписана. І вони, підписуючи цей договір, вже знали про нашу позицію. Це не буде тільки політичний крок – скасування засідання комісії, яка є головним органом двостороннього співробітництва. Будемо робити і інші кроки для захисту національних інтересів України в цій ситуації”, – підкреслив глава МЗС України.