У ніч на 1 лютого американський телеканал HBO показав інтерв’ю з Володимиром Зеленським.

Повної його версії у відкритому доступі поки немає. Але журналіст програми Axios Джонатан Свон, який розмовляв з українським президентом, опублікував ряд уривків зі спілкування з Зе.

Вони дуже показові з точки зору поглядів Зеленського на питання вакцинації, відносин з Китаєм і США.

“Страна” публікує цитати Зеленського і трохи аналізує його відповіді.

“Стоїмо з простягнутою рукою”

Джонатан Свон задав питання про вакцинацію, але з політичним підтекстом.

Він сказав, що західні союзники поставили Україну в кінець черги за вакцинами, а російська вакцина “небезпечна”. “І ви повинні були звернутися до Китаю. Допоможіть мені зрозуміти, як цей болісний процес вплинув на ваші погляди щодо союзників України?”

Зеленський ніяк не позначив свого ставлення до “союзників” після їхнього вчинку. А зосередився на своїх емоціях. І визнав, що Україна не є рівним партнером для Заходу, чому і “стоїть з простягнутою рукою”.

“Є кілька емоцій про глобальну вакцинацію. Те, що Україна не є рівним членом Європейського союзу або світу підтвердилося умовами вакцинації. Ми не в пріоритеті країн, які вже отримують вакцину, на відміну від інших країн. Країни ЄС, з якими у нас чудові стосунки – я зв’язувався з їх лідерами. І вони говорили, що будуть допомагати потроху з власних запасів вакцини. І це складно пояснювати народу, що нам будуть давати потроху … Але дуже неприємно усвідомлювати, що ти стоїш з простягнутою рукою “, – заявив Зеленський .

Продаж “Мотор Січі” – “не при мені”

Далі пішов блок питань по Китаю. Судячи з напружених коментарів, якими програма Axios забезпечила відповіді Зеленського – це для американців зараз основна тема, пов’язана з Україною.

“Коментарі Зеленського суперечать позиції обох основних політичних партій (республіканців і демократів – ред.) з питань національної безпеки США, які намагаються згуртувати союзників, щоб протистояти загрозі Комуністичної партії Китаю”, – йдеться на сайті програми.

Які саме відповіді Зеленського не сподобалися американцям?

Журналіст задав питання – що думає Зеленський про рішення, яке формується в Штатах, що КНР є “геополітичною загрозою номер один”.

“Я не можу з цим погодитися, тому що в Україні ми цього не відчуваємо”, – відповів український президент. При цьому він констатував, що “між Китаєм і США дійсно йде свого роду холодна війна”.

“Ми знаємо, що бізнес США представлений в Україні, але в той же час вірно, що бізнес Китаю також представлений”, – нагадав Зеленський.

“Я вважаю, що незалежно від нації, національності, якщо люди, якщо бізнес, якщо певна країна, відноситься до вас з повагою, поважаючи ваш народ і кордони, вони можуть бути присутніми у вашій країні”, – сказав президент.

При цьому Зеленський “категорично заявив, що не дозволить Китаю або будь-якій іншій країні купувати контрольний пакет акцій” Мотор Січ “, – пише Axios, називаючи цей завод” діамантом в короні української оборонної промисловості “.

“Ніколи. Не при мені. Я тут не на все життя, але в мій час виразно ні”, – відповів Зеленський на питання, чи дістанеться китайцям “Мотор Січ”.

“Я б не хотів перевороту зі стріляниною в США”

Кілька цікавих заяв Зеленський зробив про події у Вашингтоні 6 січня – коли трампісти пішли на штурм Капітолію.

Судячи з його слів, революції при зміні влади не потрібні, а стрілянина і людські жертви при зміні влади – це “переворот”, який ставить під сумнів цінності демократії.

Ставлячи питання, Джонатан Свон заявив, що Трамп надихнув своїх прихильників припинити мирний процес передачі влади. “Що ви відчували, коли бачили те, що відбувається?”.

“Я був шокований. Я не міг уявити собі, що щось подібне можливо в США. Я вважаю, що це був сильний удар по демократії в Сполучених Штатах. Ми звикли вважати, що в Сполучених Штатах є ідеальні демократичні інститути, де влада передається спокійно, без воєн і революцій, влада переходить від одного президента до іншого. Ми бачили це в Україні, ми пережили дві революції. Ми розуміли, що таке може статися в світі … Але що це могло статися в Сполучених Штатах? Ніхто цього не очікував. І це говорить про те, що не все ідеально.

Я пам’ятаю, що був молодою людиною, і весь світ стежив за тим, що відбувалося 11 вересня. Ми всі це пам’ятаємо, то був якийсь жах. Ми дивилися, вірили і не вірили одночасно. У США завжди був такий високий рівень безпеки, і ніхто не міг собі уявити, що таке може бути “, – відповів Зеленський.