Виконавчий директор Центру економічних стратегій Гліб Вишлінський підрахував фінансові наслідки для простих українців від підвищення цін на газ для населення та відмови у співпраці з Міжнародним валютним фондом.

Так, за розрахунками експерта, підвищення цін на газ до ринкового рівня спричинить додаткові витрати для середньостатистичної родини у розмірі 600 гривень на місяць.

В той же час, відмова виконувати вимогу МВФ та підвищувати ціни на газ для населення означатиме неотримання Україною чергового траншу. Це, на думку експерта, спричинить стрибок курсу долара до 35 гривень за долар.

«Якщо країна втратить валютні резерви і гривня знеціниться до 35 грн за долар, ці 6 тис. грн (які середньостатистична родина щомісяця витрачає на купівлю імпортних продуктів — ред.) перетворяться на 7 900 тис грн», — заявляє Вишлінський.

Таким чином, відмова підвищувати ціни на газ для населення коштуватиме українцям 1900 додаткових гривень на місяць, що на 1300 гривень більше, ніж у випадку підвищення цін на газ.

Варто зазначити, що Кабінет Міністрів залишив незмінними ціни на природний газ для населення до 1 вересня 2018 року.

Йдеться про пролонгацію на місяць «Положення про покладання спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення громадських інтересів в процесі функціонування ринку природного газу».

Як відомо, з липня 2017 року Україна перебуває в складному переговорному процесі з МВФ із газового питання: Фонд наполягає на підвищенні ціни газу для населення, яке, за різними оцінками, може становити від 30% до 60%, з огляду на зростання цін на міжнародних ринках, тоді як прем’єр вважає таке різке підвищення невиправданим.

Популярне: Скандальний ролик Порошенка: Приходько затримали по дорозі на суд
 

За словами джерела в уряді, за цей час українська сторона запропонувала МВФ не менше восьми варіантів зміни формули ціни на газ, які дали б змогу уникнути «непідйомного для звичайних громадян» підвищення ціни, на якому наполягає Фонд.

Позиція Фонду є досить жорсткою, оскільки уряд торік прийняв рішення про таке підвищення газових цін, що дало змогу Україні отримати транш кредиту МВФ, проте згодом в односторонньому порядку відмовився від його виконання.

Директор-розпорядник Фонду Крістін Лагард у червні 2018 року заявила, що виконання передумови, що стосується цін на газ, є критично важливим для завершення поточного перегляду підтримуваної МВФ програми.

За її словами, дві інші передумови – внесення правки до ухваленого нещодавно закону про Вищий антикорупційний суд і дотримання граничного дефіциту держбюджету.

Верховна Рада 12 липня внесла необхідні правки до законодавства про ВАКС.