Схоже, що епоха зниження тарифів на комунальні послуги для українців, чим пишався президент Володимир Зеленський на своїй недавній прес-конференції, добігає кінця.
Вже до кінця цього року середньостатистична платіжка в Україні помітно “поважчає”. Подорожчають практично всі комунальні послуги – від газу до електроенергії і води. Плюс доведеться переплачувати банківські комісії за цілу пачку квитанцій.
Графік підвищення тарифів наступний:
З 1 липня цього року підвищується ціна на газ. Населення буде платити за тарифами як для промисловості, а це плюс 70%.
З 1 жовтня 2020 року скасують пільговий тариф на електроенергію (90 копійок за перших 100 кіловат). Середнє подорожчання – 30%.
З 15 жовтня 2020 року, тобто, з початку нового опалювального сезону, почнуть діяти нові тарифи на опалення, затверджені ще в березні. В середньому подорожчання – на 10-15%.
З 1 січня 2021 року-планується підвищення тарифів на воду і водовідведення на 17-20%.
Будуть і інші нововведення. Через п’ять місяців після закінчення карантину в платіжках з’явиться абонплата за мережі. Плюс збільшать обов’язковий платіж одержувачам субсидії.
В результаті навіть за скромну двушку доведеться переплачувати до 700-1000 гривень в місяць. Тобто, наступного опалювального сезону комуналка буде на 1000 гривень більшою, ніж цього, або і на більше, залежно від площі.
Перший в черзі на подорожчання – газ. З 1 липня цього року населенню доведеться платити за нього вже за ринковими розцінками, тобто як для промисловості. Різниця суттєва.
Скажімо, на травень “Нафтогаз” встановив ціну на газ для населення на рівні 2,3 гривень за куб (без ПДВ і транспортування), а для промисловості, в залежності від обсягу і способу оплати – 3,4-3,9 гривень (без податків і транспортування). Тобто, газ для людей може підскочити в ціні відразу на 70%.
Ще в березні НКРЕ прийняла ряд рішень щодо перегляду цін на опалення практично для всіх обласних центрів.
Тариф розділили на складові, і окремо порахували виробництво, постачання та транспортування газу. З урахуванням зниження цін на газ, виробництво тепла подешевшало на 5-7%. Що комунальники представили як “перемогу”, хоча вартість газу за цей рік впала вже більше ніж на 50%.
Але це ще не все. Знизивши тариф на виробництво тепла, регулятор підвищив його на постачання і транспортування. Аргументом стало збільшення витрат на мережі, підвищення мінімальних зарплат і інших складових собівартості.
В сумі вартість опалення в більшості міст збільшилася на 10-15%, – говорить глава Житлового комітету України Олександр Скубченко.
НКРЕ розробила два сценарії для ринку електроенергії. Мета регулятора – знайти баланс і якось вписати в ринок рекордний зелений тариф, покривати які державі стає все складніше через падіння споживання електрики.
І по кожному із сценаріїв робити це пропонується за рахунок населення. Для початку пропонують прибрати пільговий тариф – за перші 100 кіловат зараз рахують за 9 копійок за кіловат, а після скасування пільги нараховуватимуть одразу по 1,68 гривень за кіловат.
Тільки за першим сценарієм пільгу мали прибрати з початку 2021 року, а по другому – вже з 1 липня цього року.
У Міненерго тоді заспокоїли українців, мовляв, ціна на електроенергію для населення підвищуватися не буде.
Але в підсумку пільгову ставку по 90 копійок за перші 100 кіловат все ж скасують, правда, не з 1 липня, як пропонував регулятор, а з 1 жовтня. Така умова прописана в презентованому громадськості меморандумі Міненерго з інвесторами в “зелену” енергетику. Паралельно також будуть знижувати тарифи на “зеленку” – на 7,5% -15%.
Українцям варто готуватися і до подорожчання води. Правда, воно, швидше за все, буде вже в наступному році. Але постачальники води вже готують грунт для подорожчання. Про зростання цінників приблизно на 17-20% заявили комунальники в Києві, Харкові, Херсоні та інших містах.
“Перегляд ціни на воду і водовідведення – це регулярна щорічна процедура, яка регламентована державою. Щорічно в травні все водоканали зобов’язані подавати дані в НКРЕ і виставляти на громадське обговорення тарифи на наступний рік. Ті тарифи, які затвердить регулятор, можуть відрізнятися від пропозицій водоканалів”, – пояснив нам голова “Житомирводоканалу” Андрій Нікітін.
За його словами, головна причина готується подорожчання – збільшення витрат на мережі, реагенти, зарплати персоналу та інше.