В Україні розробили законопроект про запуск накопичувального рівня пенсійної системи. Документ можуть прийняти вже в цьому році, а сам рівень може заробити через два роки.

Так, на другу пенсію доведеться платити додатковий внесок. У перший рік доведеться віддавати 2%, після кожні 12 місяців ставку будуть збільшувати на 1 процентний пункт. Якщо зібрані кошти не "з'їсть" інфляція, розмір другої пенсії може скласти близько 12% останньої зарплати.

Накопичувальні пенсії повинні доповнити діючу солідарну систему, і в результаті це нібито дозволить значно збільшити доходи українців в старості. Однак тут є кілька важливих «але». У солідарній системі гроші не повинні "працювати". Їх збирають і відразу ж роздають. А ось в накопичувальній є багато ризиків: зібрані кошти може "з'їсти" інфляція, вони можуть знецінитися в результаті чергової кризи, за обслуговування інвестиційних компаній і фондів також доведеться платити.

Так, вартість послуг адміністрування для учасників Накопичувального фонду складе не вище 0,5% чистої вартості активів плюс ще 0,1% на оплату Ради і Адміністративного офісу Накопичувального фонду, пояснює старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко. Для учасників, які виберуть недержавні пенсійні фонди, планка набагато вище – до 3,5% чистої вартості активів.

Перший рік кожен українець повинен буде відкладати на пенсію 2%, і кожен наступний рік ставка буде збільшуватися на 1 процентний пункт, поки не досягне 10%. Як зазначає член Нацкомісії Олександр Панченко, зростання ставки відбуватиметься тільки за умови, якщо середня зарплата за рік збільшиться як мінімум на 5%.