Сьогодні у війні в Україні є передумови для реалізації найоптимістичнішого сценарію. Протягом 2-3 місяців українська армія за рахунок “обвалення” двох фронтів ворога може звільнити материковий південь і схід країни, включаючи міста Херсон і Луганськ, і “на плечах противника, що втікає” впритул підійти до окупованого півострова Крим.

У такому разі реалізується “нестандартний варіант” війни і всю територію України буде звільнено навесні 2023 року.

Водночас можуть виникнути перешкоди для швидкого просування ЗСУ. Насамперед це підготовлені резерви армії країни-терориста Росії, які можуть кинути на фронт ближче до Нового року. Тому фактор часу для української армії є вкрай важливим. Таку думку в інтерв’ю Обозревателю висловив керівник Служби зовнішньої розвідки України у 2005–2010 роках, генерал армії Микола Маломуж.

Керівник Головного управління розвідки Міноборони генерал-майор Кирило Буданов озвучив оптимістичний прогноз щодо термінів війни. За його оцінками, війна може завершитись до літа 2023 року. До кінця поточного року ЗСУ суттєво відсунуть лінію фронту, а наприкінці весни Україна може відновитись у межах станом на 1991 рік.

Микола Маломуж погодився з тим, що це оптимістичні прогнози. Вони справді бажані для реалізації, але у військовій сфері не буває такого, щоб усі терміни були розписані як по нотах.

“Проте, я вважаю, що можуть бути й ефективніші дії Збройних сил України, які б забезпечили успіх не лише до літа наступного року, а й до кінця цього року. Існують різні передумови та обставини, які можуть сприяти більш ефективному звільненню територій. Але є й певні фактори, які можуть затягнути цей процес не лише до літа, а й упродовж наступного року”.

На думку генерала, найважливіша складова нашого успіху – це те, наскільки ми зможемо консолідувати всі сили та засоби, особливо підготовлені нові резервні частини, які можуть ефективно деблокувати всі наші напрямки, в першу чергу, по Бахмуту і Авдіївці, щоб росіяни не розпочали наступальну операцію, на яку нам треба буде відтягувати нові сили.

Дуже важливо, наскільки ефективно після “Рамштайну-6” в Україну буде поставлена техніка, озброєння, системи протиповітряної оборони, далекобійні ракети та боєприпаси, самохідні установки тощо. Це дуже великий обсяг постачання, який має бути проведено протягом найближчого часу.

Оптимістичний сценарій забезпечить успіх за 2-3 місяці із просуванням до Криму. Ми зможемо не лише оточити та нейтралізувати угруповання противника у Херсоні, а й розпочати активніші стратегічні наступальні операції з Лівобережжя, Херсонської та Запорізької областей. Коли це може бути?

Коли ми правильно зорієнтуємо нашу стратегію на підготовку ударних сил та засобів, коли потужно та комплексно підійдемо до проведення операції, насамперед у районі Херсона, і з тилу, і з флангів із нейтралізацією всіх резервів противника з Лівобережжя та Криму. У цьому нам допоможуть новітні засоби, надані союзниками, зокрема далекобійні ракетні установки, які зможуть забезпечити повний контроль усіх постачань противника, всіх комунікацій, постів, штабів та їхнє знищення.

Це те, що дозволить звільнити не лише Херсон, не лише інші населені пункти, а й посіяти масштабну паніку у лавах ворога та змусити його відступати.

“Звичайно, я не говоритиму про конкретику, бо це справи Генштабу наших Збройних сил. Але можна сказати, що це може спричинити не тактичні, а стратегічні успіхи спочатку у звільненні цих областей. Потім може впасти фронт на сході.

Тоді можна буде зайти вже й до Луганської області. Не тільки до Лисичанська, а й до самого Луганська. Ми загрожуватимемо ударом з тилу й донбаському угрупованню на Донеччині. Це може статися у процесі обвалу південного фронту та частково східного. Потім може бути масовий відступ противника у форматі паніки і великих втрат.

Таким чином, за 2-3 місяці може бути звільнення півдня. Можливо, до Нового року буде звільнено і схід країни. На плечах противника, що втікає і панікує, можна просунутися і до Криму”, – розповів Маломуж.