У Брестській і Гомельській областях Білорусі, що межують з Україною, розглядають можливість провести приховану мобілізацію, про це повідомляється в новому зведенні Генштабу ЗСУ.

На Волинському та Поліському напрямках підрозділи Збройних сил республіки продовжують перебувати в прикордонних районах Брестської та Гомельської областей. За наявною інформацією, військовими комісаріатами зазначених областей вивчаються можливості проведення прихованої мобілізації населення, – йдеться в повідомленні.

Додамо, раніше, 29 червня, моніторингова група «Беларускі Гаюн» повідомила, що в Гомельському районі було помічено рух колони БМП-2 ЗС РБ. За попередньою інформацією, в колоні пересувалося 5 одиниць бойових машин піхоти (БМП), а також військова вантажівка.

Білорусам, у тому числі у прикордонних з Україною регіонах, почали роздавати повістки, — повідомляє білоруське видання “Дзеркало”.

У повістках не зазначено причини виклику, але є попередження про кримінальну відповідальність за неявку. У військкоматах людям кажуть, що “це просто тренування на випадок військової загрози” у рамках мобілізаційних навчань.

Впродовж останніх вихідних Росія завдала по Україні один з наймасовіших за час війни ракетних ударів. По Львівській, Чернігівській, Житомирській, Миколаївських областях майже одночасно російські війська випустили пів сотні ракет. Більшість з них – з території Білорусі.

Удари, внаслідок яких загинули і були поранені багато цивільних, відбулися після того, як впродовж останніх тижнів Білорусь збільшила військову активність на своїй території і поблизу україно-білоруського кордону.

Це дало нові підстави політикам і експертам говорити про імовірність приєднання Білорусі до повномасштабної війни проти України. Президент Володимир Зеленський після ракетних ударів звернувся до білорусів і сказав, що спроби втягти їх у війну сьогодні потужніші, ніж навесні, і закликав не піддаватися втягуванню у війну, щоб не стати “гарматним м’ясом”.

Білорусь взялася за посилення боєготовності своєї армії ще у травні. Проводить військові навчання, створила третє, Південне оперативне командування Збройних сил, обіцяє формування “народного ополчення”.

У мілітаристських іграх поблизу кордону з Україною є кілька причин, – каже у коментарі ВВС News Україна білоруський політолог Валерій Карбалевич.

“Перша – це демонстрація Росії своєї лояльності. Також це спроба компенсувати реальну участь Білорусі у бойових діях, у чому зацікавлений Кремль, такою от допомогою – надання території задля ракетних ударів і підготовки країни від загроз, які нібито створює Україна. Аби тільки не посилати білоруських солдатів на війну”, – наголошує він.

Цю думку поділяє інший білоруський політолог Артем Шрайбман. Він вважає, що усі останні події у Білорусі “напряму не пов’язані з вірогідністю залучення країни у війну”.

Олександрові Лукашенку треба показувати Росії, що вони разом займаються військовою активністю для стримування “провокацій” України. Можливо, така активність на своїй території пояснюється небажанням вв’язуватися у війну на українській території, – каже він у коментарі ВВС News Україна.

Валерій Карбалевич другою причиною військової активності Білорусі називає намагання втримувати підрозділи української армії на півночі і не допустити їх передислокації на Донбас.

Вірогідність вторгнення, як і раніше, залишається невисокою. Невисока – не означає нульова, бо різні можуть бути ситуації і обставини, включно з провокаціями з боку Росії, – наголошує Артем Шрайбман.

“Проте базові ризики, які Олександру Лукашенку складно ігнорувати, не змінилися. Перший ризик у тому, що білоруська армія буде розбита українськими Збройними силами. Другий – абсолютна більшість білоруського суспільства проти участі країни у війні. А це означає, що вторгнення обріже усі можливості для нього – у майбутньому – дистанціюватися від Росії. Він це вже потроху робить, поки що лише в риториці”, – каже білоруський політолог.