Чи могли б ви уявити посеред площі Ринок – базар з минулого століття? Або ж – Полтву між Оперним театром та театром ім. М. Заньковецької? Своєрідну фотоподорож у часі запропонував архітектор Микола Кравцов, зібравши із різних інтернет-джерел цікаву інформацію та різні фото про Львів.Про це повідомляє Твоє місто

 

Архітектор та блогер Микола Кравцов презентував у своєму блозі проект "Моменти з минулого Львова", де звіалізував фото сучасного міста і, накладені на них, фото давнього Львова. Це низка фотографій де старе місто ніби «вмальоване» в нинішні пейзажі.

 

1. Вул. Валова.



Фото зроблене під час Другої світової війни після боїв за Львів. На фоні будинок побудований в 1910 році на замовлення відомого львівського лікаря-окуліста Теодора Баллабана. На першому поверсі в цьому будинку з 1912 року і по сьогоднішній день розміщується міська ощадна каса.

 

2. Проспект Свободи.

 

Пам'ятник королю Яну ІІІ Собєському був встановлений тут в 1898 році як герою Віденської відсічі. З того часу це місце стало улюбленим об'єктом для фотографій. В 1950 році пам'ятник був перевезений до Польщі і встановлений в Гданську.

 

3. Початок вул. Зеленої. 1944 рік.

 

Радянські солдати ведуть бої під час Львівсько-Сандомирської операції, завдяки якій від німецьких військ було звільнено Західну Україну та частину Польщі. Операція була проведена дуже швидко, тому відступаючі німецькі війська навіть не встигли взірвати замінований ними Львів.

 

 

4. Вул. Словацького. Головна пошта



Будинок головної пошти було побудовано в 1889 році на місці частини монастирського саду греко-католицької семінарії. Під час українсько-польської війни 1918-19 років будинок був сильно пошкоджений. В 1922 році провели його реконструкцію, під час якої змінили форму даху на ту, яку ми бачимо зараз.

 

 

5. Площа Міцкевича.



Статуя Діви Марії колись стояла в сквері на місці пам'ятника Міцкевичу. Сам же пам'ятник Міцкевичу за проектом мав стояти майже там, де зараз є статуя Діви Марії, на місці круглої клумби на одній осі з оперним театром. Тим самим він мав стати урочистим завершенням проспекту Свободи з цього боку.

Проте саме під тим місцем проходить колектор Полтви і вже коли над ним почали закладати фундаменти він обвалився, через що і було прийняте рішення перенести пам'ятник в центр тодішньої Маріїнської площі.

 

 

6. Вул. Коперніка, 1. Пасаж Міколяша. 



Побудований в 1901 році для фірми "Доктор Міколяш, Піч, Левинський і Спілка", якій належав будинок з аптекою на вул. Коперніка, 1. В пасажі розміщувались кафе і кав'ярні, два кінотеатра, різні торгові площі.

Пасаж Міколяша зруйнований 22 червня 1941 р. німецькою авіабомбою.

 

7. Площа Міцкевича.



За часів середньовіччя Полтва перед сучасною площею Міцкевича розділялась на два рукави і на невеличкому острові, який вони утворювали, з давніх часів була поставлена каплиця Божої Матері. Острівець той називався Марійний. В 1904 р. на цьому місці встановили пам'ятник А.Міцкевичу.

 

8. Вул. Винниченка. Обласна держадміністрація.



Адміністрація почала розташовуватись в цьому місці з 1921 року, коли тут було збудовано резиденцію губернатора. На куті з вул. Просвіти колись був двоповерховий будинок диліжансової пошти.

 

9. Вул. Промислова.



Будинки міської бойні, почали вказуватись на карті міста з 1920-х років. Про її важливість на той час вказує окрема залізнична гілка, прокладена до підприємства. Також про призначення будівель нагадують гіпсові голови корів, якими прикрашені фасади.

 

10. Проспект Шевченка.



В цьому будинку було міське казино, в залах якого часто відбувались бали різних міських товариств. В 1901 перед головним входом встановили пам'ятник польському поету К. Уєйському.

 

11. Пл. Ринок.

 

Будівля на куті — Палац Любомирських, побудований в XVII ст. на місці п'яти давніх кам'яниць. Потім реконструйований в ХVIII ст. Саме з балкону цієї будівлі в 1941 році в окупованому німцями Львові був проголошений Акт відновлення Української держави. Довідавшись про це, Гітлер видав наказ негайно знищити рух Бандери.

 

 

12. Пл. Соборна, вул. І.Франка.



Електричний трамвай в цьому місці почав ходити в 1909 році. Це був маршрут ŁJ. Тоді маршрути позначались буквами які означали кінцеві станції: Łyczaków—Janowska (зараз вул.Шевченка).

 

 

13. Площа Данила Галицького



На будівлі вивіска: "Miejska kuchnia ludowa". Вірогідно, що це один з дешевих закладів харчування, які міська рада Львова в 1914-1915 роках створила для допомоги незахищеним верствам населення, які включали і інтелігенцію.

 

 

14. Біля театру ім. Заньковецької, 1887—1888 р.

Будівництво колектора для Полтви.



Цікаво те, що зліва старе русло Полтви, а справа якраз будують нове, по якому вона тече і зараз. Завдяки перенесенню і закриттю русла звільнилась площа на якій в 1897-1900 побудували Оперний театр.

 

 

15. Пл. Григоренка.



Пам'ятник Францишеку Смольці – депутату австро-угорського сейму від Львова та ініціатору створення кургану Люблінської унії (той, на якому оглядовий майданчик високого замку). Споруджений пам'ятник в 1913 р. на місці давньої криниці. Зараз тут стоїть пам'ятник Св. Юрію Змієборцю.

 





Фото з блогу архітектора
Ніколая Кравцова

 

Джерело: Корупція.Інфо