У Британії виключили приєднання до “Європейської політичної спільноти” Макрона.

Міністр закордонних справ Британії Ліз Трасс у вівторок виключила можливість того, що Велика Британія буде частиною “Європейської політичної спільноти”, запропонованої президентом Франції Еммануелем Макроном, після того, як було висловлено припущення, що прем’єр-міністр Борис Джонсон зацікавлений у приєднанні.

Про це повідомляє Euractiv.

Виступаючи на слуханнях у комітеті з закордонних справ Палати громад, Трасс відкинула припущення Єлисейського палацу, що Джонсон висловив зацікавленість у тому, щоб Британія була частиною концепції після зустрічі з Макроном на полях саміту G7. Пропонуючи “політичну спільноту” як альтернативу членству в ЄС, Макрон сказав, що ця ідея може об’єднати країни зі схожими цінностями з ЄС щодо торгівлі, верховенства права та вільного пересування, починаючи від “Великої Британії до України”.

Тим часом офіс Джонсона наполягав на тому, що позиція уряду щодо свободи пересування, яка припинилася після виходу Великої Британії з ЄС, не змінилася. Деякі коментатори вказали, що ідея Макрона може стати інструментом для майбутніх урядів Британії відновити тісніші відносини з ЄС. Натомість Трасс сказала, що пріоритетами Британії є посилення ролі НАТО і G7.

Нагадаємо, що лідери ЄС схвалили ідею «Європейської політичної спільноти». Європейська рада на саміті в Брюсселі у четвер і п’ятницю схвалили запропоновану Францією ідею створення “Європейської політичної спільноти”.

Про це на пресконференції за підсумками саміту ЄС оголосив голова Євроради Шарль Мішель, передає “Європейська правда”.

Мішель наголосив, що “Європейська політична спільнота” не буде заміною розширенню Європейського Союзу, а лідери ЄС прагнули дати відповіді на три питання.

“Перше питання – чому? Ідея в тому, щоб забезпечити безпеку і стабільність на Європейському континенті. Далі – що? Має бути створена платформа для політичного діалогу і співпраці з нашими європейськими партнерами на рівній основі. І хто? На нашу думку, найкраще, щоб це був формат тільки лідерів”, – уточнив голова Євроради.

Він додав, що перша зустріч у новому форматі відбудеться у Празі за головування Чехії в Раді ЄС. “І ми разом із французьким та чеським головами підготуємо цю можливу зустріч після літа”, – сказав Мішель.

“Розширення ЄС – це процес, який через свій темп і те, як багато часу він потребує, не дозволяє вирішити все, що нам потрібне в Європі. І ми хочемо, щоб цей новий підхід залучив усіх – від України до Ісландії – до співпраці з питань безпеки й оборони, енергетики, інфраструктури, охорони здоров’я, економічної солідарності”, – додав президент Франції Еммануель Макрон.

Зазначимо, що ЄС збирається звинуватити Росію у використанні газу як зброї. У країнах Євросоюзу близько 24% всього енергетичного балансу становить газ. Лідери ЄС планують обговорити на саміті в п’ятницю енергетичну кризу, спровоковану Росією через введені санкції проти країни.

Про це повідомляє Reuters.

Лідери 27-ми країн Європейського Союзу, згідно з проєктом заяви саміту, з яким ознайомилося агентство, покладуть провину на Росію за стрімке зростання інфляції й уповільнення глобального зростання через війну в Україні.

Після безпрецедентних західних санкцій, введених у зв’язку з вторгненням, десяток європейських країн постраждали від скорочення постачання газу з Росії, що спровокувало гарячкові пошуки альтернативних джерел постачання по всьому блоку.

“Це тільки питання часу, коли росіяни закриють всі постачання газу”, — заявив один представник ЄС перед п’ятничними переговорами.

Міністр економіки Німеччини Роберт Габек попередив, що його країна зіткнеться з нестачею газу, якщо російські постачання залишаться такими ж низькими, як зараз, і деякі галузі промисловості доведеться закрити взимку.

Італійські газети повідомили, що Рим закликав лідерів ЄС знову зібратися на зустріч в середині липня, щоб обговорити можливе обмеження цін на російський газ, на чому наполягає прем’єр-міністр Італії Маріо Драгі.